IX–XIII asr boshlari Oʻrta Osiyoga islom dinining kirib kelishi va tarqalishi bilan bu yerda mavzu va uslub jihatidan yangi sanʼat shakllana boshlagan davrni ifodalaydi. Amudaryo va Sirdaryo oraligʻidagi yerlar arabcha — Movarounnahr —daryoning narigi tomoni nomini oldi. Bu voqeaning ahamiyatini inkor etib boʻlmaydi — aynan bu islom sanʼati, uning birinchi gullab yashnagan davri IX asr–XIII asr boshida boʻlib mintaqamiz madaniyatining keyingi asrlarda rivo-jlanishiga zamin yaratdi. IX–XIII asrlar davrining mazmuni xalifalik miqyosida misli koʻrilmagan savdo aylanmasi, shaharlarning jadal rivojlanishi, siyosiy, ijtimoiy va madaniy hayotdagi hamda iqtisodiyot, hunarmandchilik ishlab chiqarish kabi sohalarida jadal taraqqiyot jarayonlarni, Eron, Xuroson, Movarounnahrda mahalliy mustaqil davlat va sulola-larning paydo boʻlishi bilan belgilanadi. Oʻrta Osiyoda X–XI asrlar-da shaharlarda hunarmandchilik ishlab chiqarishining tez surʼatlarda kengayishi, ularning aholisi va hududining oʻsishi kuzatildi. Shu davrdan boshlab, qariyb bir ming yil davomida Oʻrta Osiyo daryolari oraligʻida yangi tipdagi shahar madaniyati shakllandi va rivojlandi. Uning asosiy belgilari savdo va hunarmandchilikning jadal oʻsishi, mintaqaning umumiy musulmon madaniyati dunyosiga qoʻshilishi, shahar madaniyatining koʻchmanchi xalqlar madaniyati bilan oʻzaro samarali taʼsiri edi. Shaharlar yangi badiiy gʻoyalarning asosiy generatoriga aylanib bormoqda, shahar madaniyati bu davrning tayanchidir (Xakimov A. A. 2011. B. 7). Oʻz navbatida, diniy va savdo-iqtisodiy omillar shahar madaniyatining rivojlanishida katta rol oʻynay boshlaydi. Bu davrda Samarqand, Buxoro, Fargʻona hamda Xorazm shaharlari Gʻarb va Sharq oʻrtasidagi madaniy va savdo ayirboshlash jarayonida muhim oʻrin tutadi. Shunisi eʼtiborga loyiqki, Oʻrta Osiyoning “koʻchmanchilarning intensiv oʻtroqlashuvi sodir boʻlgan shimoli-sharqiy mintaqalarida shahar madaniyati faollashdi...” (Beleniskiy A. M., Bentovich I. B., O. G. Bolshakov, 1973. B. 351). Movarounnahr shaharlari yangi dinning asosiy tayanchiga aylanadi, G. Gryunebaumning fikricha, “islom aslan ilk davrlaridanoq ham gʻoyaviy, ham asosiy markazlarida urbanistik hodisa edi” (fon Gryunebaum G. Ye. 1988).
Islom dini Oʻrta Osiyo ikki daryo oraligʻi shaharlarining ijtimoiy-iqtisodiy infra tuzilmasi, shaharsozlik tamoyillari va umum-meʼmoriy qiyofasini tubdan oʻzgartirdi. Bu savdo va hunarmandchilik shaharlarning paydo boʻlishi va ularning yangi plastik manzarasi, shaharsozlik va meʼmorchilik ustuvorliklarining yoppasiga oʻzga-rish davri deya eʼtirof etiladi. Islomgacha boʻlgan shaharning oddiy ichki funksional tuzilishi (zamindorlarning koʻshk va qalʼa arxi-tekturasi) sezilarli darajada murakkablashgan. Termiz, Samarqand, Buxoro shaharlari maʼmuriy, saroy, diniy, savdo, hunarmandchilik, istehkom, muhandislik va boshqa inshootlarni oʻz ichiga olgan yirik koʻpmaqsadli tuzilmaga aylanadi.
XI asrdan boshlab, Somoniylar sulolasi hokimiyati qulagandan soʻng, siyosiy maydonga— Gʻaznaviylar, Qoraxoniylar, Saljuqiylar va soʻngra temuriylar turkiy sulolalar chiqadi. Amaliy sanʼatda bu jarayon ham oʻziga xos aksini topadi. Shunday qilib, XI–XII asrlarda Afrosiyobning sirlangan sopol buyumlarining bezagida gilamnusxa rang-barang naqsh uslubi tarqalishinitadqiqotchilar Movarounnahr-ning turkiylashuv jarayoni bilan bogʻlashadi (Toshxoʻjayev Sh. S. 1967. B. 140. Rasm 35–39).
XI–XIII asr boshlari umumiy xalifalik sanʼati yagona uslubining yakuniy shakllanish davri boʻldi. “...XI–XIII asrlarda Markaziy Osiyo Sharq va Gʻarbning eng ilgʻor sivilizatsiyalaridan biridir. Sanʼat-ning yangi uslubi butunlay shakllanmoqda. Tez orada butun Oʻrta va Yaqin Sharqni qamrab oladi” (Rempel L. I. 1978. B. 28). Madaniyat va sanʼatda xalifalikning butun hududida umumiy islom uslubining shakllanish jarayoni bilan bir qatorda, mahalliy sanʼat maktabla-rining modellari ham mavjud boʻlgan.

IX – начала XIII вв. представляют собой период, когда с приходом и распространением на территории Средней Азии религии ислама здесь стало формироваться новое по тематике и стилю искусство. Земли между реками Амударья и Сырдарья получили арабское наименование — Мавераннахр — Заречье. Важность этого события неоспорима — именно искусство исламского времени, первый период расцвета которого пришелся на IX – нач. XIII вв., стало той основой, на которой развивалась в последующие века культура нашего региона.
Содержание эпохи IX–XIII вв. определяют интенсивные процессы в экономике, политической, общественной и культурной жизни. небывалый товарооборот в рамках халифата, быстрый рост городов и ремесленного производства, возникновение в Иране, Хорасане, Мавераннахре местных самостоятельных государств и династий. В Средней Азии в X–XI вв. отмечается активное расширение ремесленного производства в городах, ростом их населения и территории. Начиная с этого периода, на протяжении поч-ти тысячелетия в Среднеазиатском междуречье формировалась и развивалась городская культура нового типа. Главные ее особенности заключались в активном росте торгово-ремесленных зон, включении региона в орбиту общемусульманской культуры, активном взаимодействии урбанистической культуры с культурой кочевых народов. Города становятся основными генераторами новых художественных идей, урбанистическая культура является системообразующей для этого периода (Хакимов А. А. 2011. С. 7).
В свою очередь в развитии городской культуры огромную роль начинает играть религиозный и торгово-экономический фактор. В это время
Самарканд, Бухара, города Ферганы и Хорезма играют важную роль в процессе культурного и торгового обмена между Западом и Востоком. Примечательно, что активизируется урбанистическая культура в северо-восточных реги-онах в Средней Азии, где «происходит интенсивное оседание кочевников (Беленицкий А. М., Бентович И. Б., Большаков О. Г. 1973 С. 351). Города Мавераннахра становятся основным оплотом новой религии, по выражению Грюнебаума «Ислам с самого зарождения был урбанистическим обра-зованием как по духу, так и по основным центрам» (Г. Э. фон Грюнебаум. 1988).
Ислам кардинально изменил социально-экономическую, градостроительную инфраструктуру и архитектурный облик городов Среднеазиатского Междуречья. Это время появления торгово-ремесленных городов и их нового пластического силуэта, смены градостроительных и архитектурных приоритетов в целом. Структура простой внутренней иерархии доисламского города (архитектура цитаделей и замков с прилегающей сельской округой) теперь заметно усложняется. Города Термез, Самарканд, Бухара становятся крупным полифункциональным организмом, включающим административные, дворцовые, культово-религиозные, торгово-ремесленные, фортификационные, инженерно-технические и другие сооружения.
Начиная с XI века, после падения власти династии Саманидов на политическую арену выдвигаются династии тюркского происхождения - Газневиды, Караханиды, Сельджукиды, а потом и Темуриды. В прикладном искусстве этот процесс также находит свое своеобразное отражение. Так, распространение в декоре поливной керамики Афрасиаба XI–XII вв. коврового, пестрого по колориту стиля орнаментации исследователи связывали с процессом тюркизации Мавераннахра (Ташходжаев Ш. С. 1967. С. 140, рис. 35-39).
XI – нач. XIIIвв. были временем окончательного сложения единого стиля общехалифатского стиля искусства «…в XI–XIII вв. Средняя Азия стоит в ряду самых передовых цивилизаций Востока и Запада. Окончательно складывается новый стиль искусства. Он охватывает вскоре весь Средний и Ближний Восток» (Ремпель Л. И. 1978. С. 28). В культуре и искусстве наряду с процессом формирования общеисламского стиля на всей территории халифата, просматриваются и модели локальных художественных школ.
Исламский фактор играл определяющую роль в прикладном искусстве и архитектуре нашего региона вплоть до начала XX в. Таким образом, хронологически понятие «исламское искусство» в его полном смысле по отношении к культурному наследию народов Узбекистана может быть определено временными рамками IX – начало XX вв.