Toshkentda davom etayotgan Oʻzbekiston xalqaro madaniy meros haftaligida bu haqda xabar berildi.
Berlin davlat kutubxonasi saqlanayotgan Boburiylarga oid mazkur hashamatli albomning bir tomonida gʻazallar, ikkinchi tomonida esa miniatyuralar tushirilgan. Qiziq tomoni shundaki, albomdagi gʻazallar Alisher Navoiy va Husayn Boyqaroga tegishli boʻlib, turkiy tilda yozilgan.
- Boburiylar sulolasi uch yuz yildan ortiq hukmronlik tarixiga ega boʻlsa-da, hech qachon oʻz ota-bobosini, millatini, tilini unutmagan. Saroyda forscha, hindcha yoki boshqa tilda gaplashgan boʻlishi mumkin, lekin asosiy, eng jiddiy masalalar turkiy tilda hal qilingan va juda koʻplab turkiy qoʻlyozmalar koʻchirilgan. Mazkur albomning 25 tasi Germaniyadagi Berlin davlat kutubxonasida saqlanayotgan boʻlsa, qolgan 100га yaqin qismi Buyuk Britaniya, AQSH, Chexiya hamda Eronda ekanligi maʼlum qilindi.
Chet ellarga tarqalib ketgan Oʻzbekiston madaniy merosi namunalarini qaytarish kabi madaniy islohotlar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan amalga oshirilmoqda. Hozirda Boburiylarga tegishli albomning tarqalib ketgan barcha qismlarining faksimileni yigʻish va Oʻzbekistonga olib kelish boʻyicha ishlar davom etmoqda, — dedi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov.

Этот роскошный альбом, хранящийся в Государственной библиотеке Берлина и связанный с династией Бабуридов, содержит на одной стороне газели, а на другой — миниатюры. Интересно, что газели в альбоме принадлежат Алишеру Навои и Хусайну Бойкаро и написаны на тюркском языке. Об этом сообщила Айсима Мирсултан, сотрудник библиотеки и член Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
— Хотя династия Бабуридов правила более трёхсот лет, они никогда не забывали своих предков, нацию и язык. Во дворце могли говорить на персидском, хинди или других языках, но главные, самые важные вопросы решались на тюркском языке, и было переписано множество тюркских рукописей. Известно, что 25 страниц этого альбома хранятся в Государственной библиотеке Берлина, а около 100 других частей находятся в Великобритании, США, Чехии и Иране.
Культурные реформы, направленные на возвращение образцов культурного наследия Узбекистана, рассеянных по зарубежным странам, осуществляются по инициативе Президента Республики Узбекистан. В настоящее время продолжается работа по сбору факсимиле всех утраченных частей альбома, принадлежащего Бабуридам, и их возвращению в Узбекистан, — отметил директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавс Абдухаликов.