Xalqaro madaniy meros haftaligi doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida “Asrlar xazinasi: O‘zbekiston qo‘lyozmalari merosi” nomli xalqaro sharqshunoslar forumi va eksklyuziv ko‘rgazma tashkil etildi.
Eksklyuziv ko‘rgazma dunyodagi eng boy qo‘lyozma fondlardan biri saqlanadigan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida tashkil etildi. Fond bu yerdagi noyob durdonalar soni, mavzu, til va davriy xilma-xilligi, o‘ziga xos kitob ziynati bilan ham mashhur. U 2000-yilda YUNESKOning “Jahon xotirasi” ro‘yxatiga kiritilgan. Bugungi kunda ushbu fondda arab yozuvidagi 26 mingdan ziyod qo‘lyozma va 40 mingga yaqin bosma kitob va 5000 dan ziyod tarixiy hujjatlar mavjud.
Ular orasida ilmiy va badiiy ahamiyatga molik manbalar ko‘p. Shulardan “Kulliyoti Rumiy” nomli turkum qo‘lyozmalar ham 2023-yilda YUNESKOning “Jahon xotirasi” ro‘yxatiga kiritildi.
Fondda X – XX asrlarga oid eski o‘zbek, arab, fors, urdu, pushtu, ozarbayjon, turk, tatar, turkman, uyg‘ur va boshqa sharq tillarida yozilgan asarlar saqlanadi. Ular o‘rta asr va undan keyingi davrdagi fanning tarix, adabiyot, falsafa, huquq, falakiyot, kimyo, tabobat, geografiya, dorishunoslik, til, musiqa, matematika, ma’danshunoslik kabi sohalariga bag‘ishlangan.
Bu asarlar Turkiston o‘lkasi, Turkiya, Eron, Afg‘oniston, Pokiston, Hindiston, Xitoy va Arab davlatlari tarixi, ular orasidagi siyosiy-iqtisodiy, madaniy, diplomatik aloqalar tarixini o‘rganishda qimmatli manbalardir.
Qo‘lyozmalar xazinasida Sharqning buyuk siymolari Muhammad ibn Muso Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Imom Buxoriy, Forobiy, Abu Mansur Moturidiy, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Mahmud Koshg‘ariy, Najmiddin Umar Nasafiy, Burhoniddin Marg‘inoniy, Mirzo Ulug‘bek singari yuzlab Turon mutafakkirlarining asarlari o‘rin olgan. Alisher Navoiyning o‘z qo‘lida tuzgan devonlari, Abdurahmon Jomiy o‘zi ko‘chirgan asarlari, o‘zbek va fors shoirlarining ko‘plab devonlari saqlanmoqda.
Eksklyuziv ko‘rgazmada Abu Rayhon Beruniyning ushbu institut fondida saqlanayotgan “At-Tafhim”, Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari”, Mirzo Ulug‘bekning “Ziji Ko‘ragoniy”, Ali ibn Ansoriyning “Ixtiyorot-i Badiiy”, Abu Bakr Muhammad Roziyning “Kitab Sir al-asror” kabi ilmiy asarlari, Langar Qur’oni, Muhammad ibn Ismoil al-Buxoriyning “Al-Jome’ as-Sahih”, Abu Ubayd al-Qosim ibn Salomning “G‘arib ul-Hadis” kabi Qur’on va xadisshunoslikka oid manbalari, shuningdek, Sharafiddin Ali Yazdiyning “Zafarnoma”, Mas’ud bin Usmon Ko‘xistoniyning “Tarixi Abulhayrxoniy” kabi tarixga oid asarlar, hamda Alisher Navoiyning “Devoni Navoiy” kabi adabiyotga oid asarlarning noyob nusxalari namoyish etilmoqda.
Konferensiyada 100 dan ortiq xorijlik va mahalliy olimlar, tadqiqotchilar va madaniyat xodimlari ishtirok etdi. Yaponiya, Hindiston, BAA, Turkiya va Tojikistondan tashrif buyurgan olimlar o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Dastlab “Asrlar xazinasi: O‘zbekiston qo‘lyozmalari” nomli ko‘rgazma namoyishi bo‘lib o‘tdi. So‘ng O‘zRFA Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori B.Abduhalimov, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori F.Abduxoliqov va Toshkent davlat sharqshunoslik instituti rektori G.Rixsiyeva buyuk ajdodlarimizning merosini o‘rganish dolzarb masala ekanini ta’kidladi.

В рамках Международной недели культурного наследия в Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни был организован международный форум востоковедов и эксклюзивная выставка "Сокровищница веков: наследие рукописей Узбекистана."
В рамках Международной недели культурного наследия в Институте востоковедения им.Абу Райхана Беруни был организован международный форум востоковедов “сокровище веков: наследие рукописей Узбекистана” и эксклюзивная выставка.
Эксклюзивная выставка была организована в Институте востоковедения имени Абу Райхана Беруни, где хранится один из самых богатых рукописных фондов в мире. Фонд также известен количеством уникальных шедевров, разнообразием тематики, языка и периода, а также уникальным книжным убранством. Он был внесен в список ЮНЕСКО “Память мира” в 2000 году. Сегодня этот фонд насчитывает более 26 тысяч рукописей и около 40 тысяч печатных книг на арабском языке и более 5000 исторических документов.
Среди них много источников научного и художественного значения. Из них серия рукописей под названием” Куллиоти Руми “также была внесена в список ЮНЕСКО” Память мира " в 2023 году.
В фонде хранятся произведения X – XX веков, написанные на старом узбекском, арабском, персидском, урду, пушту, азербайджанском, турецком, татарском, туркменском, уйгурском и других восточных языках. Они посвящены таким областям средневековой и более поздней науки, как история, литература, философия, право, катастрофа, химия, медицина, география, медицина, язык, музыка, математика, горные науки.
Эти труды являются ценными источниками при изучении истории Туркестанского края, Турции, Ирана, Афганистана, Пакистана, Индии, Китая и арабских государств, истории политико-экономических, культурных, дипломатических отношений между ними. В сокровищнице рукописей находятся произведения сотен туранских мыслителей, таких как великие деятели Востока Мухаммад ибн Муса Хорезми, Ахмад Фергани, Имам Бухари, Фараби, Абу Мансур Мотуриди, Абу Райхан Беруни, Ибн Сина, Махмуд Кошгари, Наджмиддин Умар Насафи, Бурханиддин Маргинони, Мирза Улугбек. Сохранились сочинения Алишера Навои, переводы Абдурахмана Джами, многочисленные переводы узбекских и персидских поэтов. На эксклюзивной выставке представлены такие научные работы, как “ат-тафхим” Абу Райхана Беруни, хранящиеся в фонде этого института, “законы медицины” Абу Али Ибн Сины, “Зиджи Курагани” Мирзы Улугбека, “Ихтият-и Арди” Али ибн Ансари, “Китаб сир Аль-асрар” Абу Бакра Мухаммада Рази, якорь Коран, Мухаммед источники по Корану и хадисоведению, такие как “Аль-Джоме ас-Сахих” ибн Исмаила Аль-Бухари, “Гариб уль-хадис” Абу Убайда аль-Касима ибн Салама, а также исторические труды, такие как “зафарнома” Шараф ад-Дина Али Язди, “история абулхайрхани” Масуда бин Усмана Кохистани, а также редкие экземпляры литературных произведений, таких как” Девони Навои " Алишера Навои. В конференции приняли участие более 100 зарубежных и отечественных ученых, исследователей и деятелей культуры. Свои лекции посетили ученые из Японии, Индии, ОАЭ, Турции и Таджикистана. Сначала состоялась выставка” Сокровища веков: рукописи Узбекистана". Затем директор Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Узрфа Б.Абдухалимов, директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане Ф.Абдухоликов и ректор Ташкентского государственного института востоковедения г.Риксиева отметила, что изучение наследия наших великих предков является актуальным вопросом. N.Усманова, УзА