O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qadimgi yozma manbalarni saqlash va tadqiq etish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” PQ-126-son Qarori 3.2-bandi asosida O‘zbekistondagi Islom sivilizasiyasi markazi belgilangan tartibga ko‘ra, respublika hududidagi muzeylar, kutubxonalar va arxiv fondlarida saqlanayotgan qadimiy yozma manbalarning davlat reestrini tuzib, doimiy monitoringini yuritib bormoqda.
Mazkur qarorning 4.4-bandida belgilangan vazifalardan kelib chiqib, Vazirlar Mahkamasining “Qadimiy yozma manbalar davlat reestri to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash to‘g‘risida” 2022 yil 6 sentyabrdagi 498-son qarori qabul qilindi.
Ushbu nizom asosida O‘zbekistondagi Islom sivilizasiyasi markazi 2024 yilda nashr, tarjima va tabdil qilinishi rejalashtirilayotgan qo‘lyozma va toshbosma hamda zamonaviy adabiyotlarning 2023 yilda tasdiqlangan ro‘yxatiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi qadimiy yozma manbalar davlat reestrining 8-jildini chop qildi. Bunda Markazning “Qadimiy yozma manbalar davlat reestri” bo‘limi xodimlaridan iborat ijodiy guruhning xizmati katta bo‘ldi. Ijodiy guruh a'zolari A.G‘ofurov (mas'ul), X.Hamidov, A.Yaxshiboev, V.Muhiddinov, A.Maksudov ushbu jilddagi 1000 ta qo‘lyozma va bosma asarlarni to‘plashga muvaffaq bo‘ldilar.
Davlat reestrining 8-jildiga kirgan 1000 ta qo‘lyozmadan 500 donasi Samarqand davlat universiteti fondidan va 500 donasi O‘zR FA Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti fondiga oid qo‘lyozmalar kiritilgan.
8-jildga kiritilgan ma'lumotlarning xronologik davri XVI asrdan XX asr boshiga to‘g‘ri keladi. Ushbu manbalar keng doiradagi fanlarni o‘z ichiga qamrab oladi. Xususan, Qur'on, Hadis, Aqida, Fiqh, Islom tarixi, Jahon tarixi, Adabiyot tarixi, Falsafa, Huquq, Kimyo, Tibbiyot, Tilshunoslik, Farmakologiya, Geografiya, Musiqa, Mineralogiya, Qishloq xo‘jaligi va boshqalar.
Qadimiy yozma manbalar arab, eski o‘zbek, fors, turk va tatar kabi musulmon Sharq xalqlarining tillarida yozilgan. Davlat reestrining 8-jildiga kiritilgan asarlar ichida 595/1199 yil ko‘chirilgan Abu Ali Ahmad ibn Muhammad Ya’qub ibn Miskavayhning “Tajorib il-umam”, 900/1495 yil ko‘chirilgan Ali ibn Hasan Xazrojiyning “al-Aqd ul-fojir ul-husni fi tabaqoti akobir ul-Yaman”, 945/1538-1539 yil ko‘chirilgan Ibrohim ibn Muhammad ibn Arabshoh Isfaroniy Islomiddinning “Sharh alal Kofiya fin-nahv”, 998/1589 yil ko‘chirilgan Badruddin Kashmiriy ibn Abdussalom Husayn ibn Sayid Ibrohimning “Ravzat ur-rizvon va hadiqot ul-g‘ilmon”, 1010/1601 yil ko‘chirilgan Majduddin ibn Odam Sanoiyning “Hadiqat ul-haqiqa va shari’at ut-tariqa”, 1010/1601 yil ko‘chirilgan Abdulloh Qobuliyning “Tazkirat ut-tavorix”, 1010/1601 yil ko‘chirilgan Abu Ali ibn Sinoning “al-Qonun fit-tib”, 1105/1694 yil ko‘chirilgan Iskandarbek Munshiyning “Tarixi olamoroyi Abbosiy”, 1319/1901 yil ko‘chirilgan Abul Fath Umar ibn Ibrohim Xayyom Nishopuriyning “Ruboiyoti Umar Xayyom”, 1237/1821-1822 yil ko‘chirilgan Alisher Navoiyning “Tarix ul-muluki Ajam”, 1029/1619-1620 yil ko‘chirilgan “Xamsat ul-mutaxayyirin”, 1253/1837 yil ko‘chirilgan “Majolis un-nafois” va “Nasoyim ul-muhabbat min shamoyim ul-futuvvat”, 1207/1793 yil ko‘chirilgan Sa'diy Sheroziynig “Guliston” kabi nodir asarlar o‘rin olgan.
Qo‘lyozma manbalar davlat reestrining 8-jildi 2024 yil fevral oyida “O‘zbekiston 24” telekanalida “Islom sivilizasiyasi markazi: shonli tarixdan buyuk kelajak sari” nomli teleko‘rsatuvda Markaz xodimlari A.Matniyazov, X.Hamidov, A.Maqsudov, V.Muhiddinovlar tomonidan xalqimiz va ilmiy jamoatchilikka taqdimot qilindi.

В Центре Исламской цивилизации Узбекистана по установленному порядку на основе пункта 3.2, Указа Президента Республики Узбекистан УК-126 «О дополнительном мере усовершенствовать системы по сохранении и исследовании древних письменных источников», ведётся постоянное мониторинг древних письменных источников которые хранятся в архивных фондов, библиотек и музеев на территории республики.
Исходя из заданий, отмеченных в пункте 4.4, вышеуказанного Указа, принят указ Кабинета Министров №498 с 2022 года 6 сентября «О подтверждении устава государственном реестре древних письменных источников».
На основе того же устава Центр Исламской цивилизации Узбекистана, по подтверждённой списку на 2023 г. в котором планировано переводит, транслитерировать и издать в 2024 г. рукописей и литографических произведений, издано 8-ой том Государственного реестра древних письменных источников Республики Узбекистан. На этом деле была большая заслуга творческой группы сотрудников отдела «Государственный реестр древних письменных источников» ЦИЦ РУз. Члены творческой группы А.Гафуров (ответственный), Х.Хамидов, А.Яхшибаев, В.Мухиддинов, А.Махсудов внесли в 8-му тому 1000 наименовании рукописей и литографических произведений.
500 шт. из 1000 рукописей внесенных 8-му тому Государственного реестра, взято из фонда Самаркандского государственного университета и 500 шт. из фонда Института Востоковедения им. Абу Райхана Беруни АН РУз.
Хронологический период сведений вошедших к 8-тому включает себе от XVI вв. до начало XX вв. Эти источники включают в себе науки широкого спектра. В частности, Коран, Хадис, Акида, Фикх, История ислама, Мировая история, История литературы, Философия, Право, Химия, Медицина, Языковедения, Фармакология, География, Музыка, Минералогия, Сельское хозяйство и др. Древние письменные источники написаны на таких языках мусульманских народов Востока как староузбекский, персидский, турецкий и татарский. В составе произведений включенный к 8-тому Государственного реестра находится такие драгоценные произведении: переписанный в 595/1199 г. «Таджариб аль-умам» - Абу Али Ахмад ибн Мухаммад Якуб ибн Мискавайха; переписанный в 900/1495 г. «аль-Акд аль-фажир аль-хусни фи табакати акабир аль-Яман» - Али ибн Хасан Хазражи; переписанный в 945/1538-1539 гг. «Шарх алал Кафия финн-нахв» - Ибрагима ибн Мухаммад ибн Арабшах Исфараний Исламиддина; переписанный в 998/1589 г. «Равзат ар-ризван ва хадикат аль-гилман» - Бадруддина Кашмирий ибн Абдуссалам Хусейн ибн Саид Ибрагима; переписанный 1010/1601 г. «Хадикат аль-хакика ва шариат ат-тарика» - Маждуддина ибн Адам Санаи; переписанный в 1010/1601 г. «Тазкират ат-таварих» - Абдуллаха Кабули; переписанный 1010/1601 г. «аль-Канон фит-тиб» - Ибн Сины; переписанный 1105/1694 г. «Тарихи аламараи Аббаси» - Искандарбека Мунши; переписанный в 1319/1901 г. «Рубаиат-и Умар Хайям» - Абуль Фатха Умар ибн Ибрагим Хайям Нишапури; переписанные в 1237/1821-1822 гг. «Тарих аль-мулук-и Аджам», в 1029/1619-1620 гг. «Хамсат уль-мутахаййирин», в 1253/1837 г. «Маджалис аль-нафаис» и «Насаим аль-мухаббат мин шамаим аль-футувват» - Алишера Наваи; переписанный в 1207/1793 г. «Гулистан» - Сади Ширази.
Презентация 8-го тома Государственного реестра рукописей показано в феврале 2024 года в телеканале «Узбекистан 24» на телепередаче «Центр исламской цивилизации: из славной истории к великому будущему», со стороны сотрудников Центра А.Матниязов, Х.Хамидов, А.Максудов, В.Мухиддиновым.