VIII asrning oxiridan boshlab Markaziy Osiyoga Islom dini ta’limoti va arab tili bilan kirib kela boshlagan yangi madaniyat mahalliy boy madaniy an’analar bilan uyg‘unlashib, xalifalikdagi boshqa xalqlar madaniyati bilan birgalikda “Islom madaniyati” nomli voqelikni, ilm-fan esa, shu madaniyatning mahsuli sifatida “musulmon ilmlari” deb ataluvchi, fan tarixidagi katta va muhim bir qatlamni yaratdi. Tarixchi olimlar tomonidan asosli ravishda “Islomning oltin davri”, “Ilk musulmon renessansi” deb atalgan bu “ilmiy davr”ning shakllanishi va rivojida Markaziy Osiyo olimlarining xizmatlari beqiyosdir. Ularning islomiy hamda aniq va tabiiy fanlar sohalaridagi faoliyati va yutuqlari mahalliy ilmiy an’ana va maktablarning vujudga kelishiga zamin bo‘ldi. Islom sivilizatsiyasidagi dastlabki madaniy yuksalishning in’ikosini IX-XII asrlardagi hadisshunoslik, tafsir, kalom, huquq, matematika, astronomiya, kimyo, tabobat, dorishunoslik, geografiya, falsafa fanlarining holatida ham ko‘rish mumkin.
Markaziy Osiyo Arab xalifaligi tarkibiga kirgandan so‘ng IX asr boshlaridan mintaqada ichki nizolarga barham berilib, osoyishtalik o‘rnatildi. Bu davr xalifa Horun ar-Rashidning ikkinchi o‘g‘li Abdulloh ibn Horun boshqaruvi yillariga to‘g‘ri keladi. Uning o‘zi aniq fanlarga juda qiziqqanligi sababli atrof o‘lkalardan, ya’ni Xuroson, Farg‘ona, Shosh, Xorazmdan iqtidor sohiblarini o‘zining noiblik markazi - Marvga to‘pladi. Abdulloh 819 yili Bag‘dodda al-Ma’mun nomi bilan xalifalik taxtiga o‘tirgach, Marvda faoliyat yuritgan barcha fanlar sohalaridagi ko‘plab olimlarni, asosan aniq fanlar vakillarini Bag‘dodga olib ketadi. Ular orasida Muhammad ibn Muso al-Xorazmiy, Ahmad al-Farg‘oniy, Ahmad Marvaziy kabi matematiklar va astronomlar bor edi. Ular o‘z ilmiy asarlari bilan ilmiy tadqiqotlarini yuksak darajada rivojlantirdilar. Al-Ma’mun Bag‘dodga kelganidan so‘ng, u yerda avval Suriyadan kelgan olimlar bilan o‘zi keltirgan mutafakkirlarni “Bayt ul-hikma” – “Donishmandlik uyi”ga, ya’ni “Al-Ma’mun akademiyasi”ga birlashtirdi. Bir necha yillar davomida bu akademiyaga Muhammad al-Xorazmiy va Ahmad al-Farg‘oniy rahbarlik qildi. Ilmiy ishlar rejali asosda ko‘p yillar davom etdi. Al-Ma’mun akademiyasidagi o‘rta osiyolik olimlarning ilmiy merosi butun o‘rta asrlar aniq va tabiiy fanlarning yo‘nalishini belgilab berdi.
“Bayt ul-hikma” - Bag‘dod akademiyasida faoliyat yuritgan Markaziy Osiyo olimlarining ilmiy an’analari keyinchalik Xorazmda XI asrning boshida davom ettirildi. Xorazmshoh Abu-l-Hasan Ali ibn Ma’mun (997-1009) hamda Abu-l-Abbos Ma’mun ibn Ma’mun (1009-1017) lar davrida Xorazmning poytaxti Gurganch shahrida o‘z davrining mashhur olimlaridan tashkil topgan ilmiy markaz – Majlis al-ulamo (Olimlar kengashi) vujudga keldi. Unda Abu Nasr ibn Iroqiy, Abu Sahl Masihiy, Abul-Xayr Hammor, Abu Rayhon Beruniy va Abu Ali ibn Sino, Ibn Miskavayh, as-Sa’olibiy kabi olimlar fanning astronomiya, matematika, kimyo, tabobat, falsafa, mantiq, tilshunoslik, tarix va adabiyot yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy faoliyat olib bordilar. Bu ilmiy markazning faoliyati 1017 yilda G‘azna hukmdori sulton Mahmud G‘aznaviyning Xorazmga yurishi natijasida to‘xtadi. Garchi, Xorazm Ma’mun akademiyasi qisqa muddat faoliyat ko‘rsatgan bo‘lsa-da, bu yerda Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali Ibn Sino kabi ensiklopedist olimlar tomonidan olamshumul ilmiy yangiliklar yaratildi va keyingi davrlardagi dunyo olimlarining aniq va tabiiy fan sohalaridagi faoliyatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi.
IX-XII asrlarda islom dunyosida ro‘y bergan va musulmon Renessansi deb ataladigan yuksak ilmiy-madaniy taraqqiyot XIII asrning birinchi choragida qattiq zarbaga - mo‘g‘ul istilosiga duchor bo‘ldi. Bu istilo islom dunyosining Markaziy Osiyo hududlariga misli ko‘rilmagan talofat yetkazdi.
Ammo 1360 yildan boshlab, Movarounnahrda Amir Temur tarix sahnasiga chiqdi. U o‘n yil davomida yurtni mo‘g‘ullar istilosidan ozod qilish uchun kurash olib bordi va 1370 yilda mustaqil davlat tuzishga erishdi. Keyingi yillarda Amir Temur ulkan saltanat tuzdi va hozirgi O‘zbekiston hududi va qo‘shni yerlar siyosiy-iqtisodiy jihatdan yuksak darajada rivojlandi. Amir Temur vafotidan so‘ng uning an’analari Temuriylar davrida ham davom ettirilib, ilm-fan va madaniyat yuksak darajada rivojlandi va Temuriylar renessansi fenomeni yuzaga keldi. Bu davrda avvaliga Samarqand, keyinchalik Hirot islom dunyosining eng rivojlangan shaharlariga aylandi. Samarqandda Amir Temurning nabirasi Mirzo Ulug‘bek aniq fanlarga ixtisoslashgan ilmiy markaz yaratdi, unda o‘z davrining mashhur olimlaridan Qozizoda Rumiy, Jamshid Koshiy va Ali Qushchi dunyo ahamiyatiga molik ilmiy faoliyat olib bordilar.
Shunday qilib, IX-XI va XIV-XV asrlar Markazi Osiyoning ilmiy va madaniy sahnasida olim va mutafakkirlarning yorqin namoyandalari to‘planishi bilan nishonlandi. Ularning asarlari o‘rta asrlar Sharqining boshqa mintaqalaridagi olimlarning ilmiy merosi bilan birgalikda ko‘plab fan yo‘nalishlari poydevori sifatida jahon tamadduniga munosib hissa qo‘shdi. Mashhur yurtdoshimiz Imom pl-Buxoriy jamlagan ishonarli hadislar to‘plami esa, butun musulmon olami tomonidan Qur’ondan keyin ikkinchi tabarruk manba deb e’tirof etilib kelinmoqda.
IX-XII asrlarda musulmon olamida, jumladan Movarounnahrda ro‘y bergan yuksalishning sababi, ko‘pchilik olimlar va tadqiqotchilarning fikrlariga ko‘ra, islom dinining ilm-fan, ezgulik, tinchlik, mehnat va bag‘rikenglikka da’vati bilan izohlanadi. Islom dini mintaqamiz hududida yoyila boshlaganiga ko‘p vaqt o‘tmay buyuk ajdodlarimiz arab tilini o‘zlashtirib, unda o‘lmas asarlar yarata boshlaganlar va buyuk kashfiyotlar qilganlar.

С конца VIII века новая культура, начавшая проникать в Среднюю Азию с учением ислама и арабским языком, в сочетании с богатыми местными культурными традициями вместе с культурой других народов халифата создала реальность, называемую «Исламская культура», и наука, эта как продукт культуры, создала большой и важный пласт в истории науки, именуемый «мусульманскими науками». Заслуги среднеазиатских ученых в становлении и развитии этой «научной эпохи», которую историки называют «золотым веком ислама» и «первым мусульманским ренессансом», несравнимы. Их деятельность и достижения в области исламских, точных и естественных наук легли в основу возникновения местных научных традиций и школ. Видение начального культурного развития в исламской цивилизации можно увидеть на примере хадисоведения, тафсира, калама, права, математики, астрономии, химии, медицины, медицины, географии и философии в IX-XII веках.
После вхождения Средней Азии в состав Арабского халифата внутренние конфликты в регионе прекратились и в начале IX века установился мир. Этот период соответствует годам правления Абдуллы ибн Харуна, второго сына халифа Харуна ар-Рашида. Так как сам он очень интересовался точными науками, то собрал в свой центр наместничества - Марв талантливых людей из окрестных стран, т.е. Хорасана, Ферганы, Шоша, Хорезма. Когда Абдулла принял халифат в Багдаде под именем аль-Мамун в 819 году, он взял с собой в Багдад многих ученых из всех областей науки, в основном представителей точных наук, которые работали в Марве. Среди них были такие математики и астрономы, как Мухаммад ибн Муса аль-Хоразми, Ахмад аль-Фаргани, Ахмад Марвази. Своими научными работами они развили свои научные исследования на высоком уровне. После того, как Аль-Мамун прибыл в Багдад, он привел мыслителей, которых он привел с собой из Сирии, в «Бейт уль-Хикма» - «Дом Мудрости», т.е. «Академию Аль-Мамуна» вместе взятые. В течение нескольких лет эту академию возглавляли Мухаммад аль-Хоразми и Ахмед аль-Фаргани. Научная работа продолжалась много лет в плановом порядке. Научное наследие среднеазиатских ученых Академии Аль-Мамуна определило направление развития точных и естественных наук всего Средневековья.
Научные традиции среднеазиатских ученых, работавших в Багдадской академии «Байт ул-Хикма», были продолжены в Хорезме в начале XI века. В годы правления хорезмшаха Абу-л-Хасана Али ибн Маъмуна (997-1009) и Абу-л-Аббаса Маъмуна ибн Маъмуна (1009-1017) сформировался научный центр, образованный известными учеными своего времени. в Гургандже, столице Хорезма, был учрежден Меджлис ал-улама (Совет ученых). В ней преподавали астрономию, математику, химию, медицину, философию, логику, языкознания, истории и вел научную деятельность в области литературы. Деятельность этого научного центра прекратилась в 1017 году в результате похода правителя Газны султана Махмуда Газневи в Хорезм. Хотя Хорезмская Академия Маъмуна действовала недолго, она была создана учеными-энциклопедистами, такими как Абу Райхан Беруни, Абу Али Ибн Сина, и оказала положительное влияние на деятельность ученых мира в области бетона и природы. наук.раскрыл тайну.
Высокое научное и культурное развитие, имевшее место в исламском мире в IX-XII вв. и именуемое мусульманским Возрождением, потерпело в первой четверти XIII в. сильный удар - монгольское нашествие. Это нашествие нанесло беспрецедентный ущерб центральноазиатским регионам исламского мира.
Но с 1360 года в Мовароуннахре на историческую сцену вышел Амир Темур. В течение десяти лет он боролся за освобождение страны от монгольской оккупации, и в 1370 году ему удалось основать независимое государство. В последующие годы Амир Темур создал огромное царство, а территория нынешнего Узбекистана и соседних земель развивалась на высоком политическом и экономическом уровне. После смерти Амира Темура его традиции были продолжены в тимуридский период, наука и культура развивались на высоком уровне, появилось явление тимуридского ренессанса. В этот период сначала Самарканд, а затем Герат стали самыми развитыми городами исламского мира. В Самарканде внук Амира Темура Мирзо Улугбек создал научный центр, специализирующийся на точных науках, в котором известные ученые своего времени Казизаде Руми, Джамшид Кошии и Али Кушчи осуществляли научную деятельность мирового значения.
Таким образом, IX-XI и XIV-XV века ознаменовались скоплением ярких представителей ученых и мыслителей на научной и культурной сцене Средней Азии. Их труды вместе с научным наследием ученых других регионов Средневекового Востока внесли достойный вклад в мировую цивилизацию как фундамент многих научных направлений.