1967 yil 3 noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Ministrlar kengashi tomonidan Xiva tarixiy–me’moriy muzey qo‘riqxonasi, 1969 y 29 iyunda O‘zbekiston Ministrlar kengashi qaroriga asosan esa Xiva «Ichan-Qal’a» davlat tarixiy – me’moriy muzey qo‘riqxonasi tashkil topdi.
Muzey – qo‘riqxona ko‘rgazmalarida Xorazm tarixining qadimgi davrlaridan to hozirgi kungacha bosib o‘tgan yo‘li, va, shuning bilan birga, uning amaliy san’ati, hunarmandchiligi, madaniyati va adabiy hayoti yoritiladi. Umumiy maydoni 26 gektarni tashkil qiladi.
Xiva – ochiq osmon ostidagi muzey. Shaharning eski qismi uzunligi 2250 metrlik 6-7 metr balandlikdagi qal’a devorlari bilan o‘ralgan, 4 ta darvozasi bor. Qal’a ichkarisida 53 ta tarixiy-me’moriy ob’ektlar bor.
Xiva shahri O‘rta Osiyo shaharlari ichida birinchilardan bo‘lib YuNESKOning butunjahon madaniy yodgorliklari ro‘yxatiga 1990 yil 12 dekabrda 100-chi shahar bo‘lib ro‘yxatga olingan. Muzey tarkibida 15 ta doimiy ko‘rgazma mavjud. Muzey fondi 38561 ta noyob eksponatga ega. Muzeyda 187 xodim ishlaydi.

Хорезмский историко-революционный музей был создан 27 апреля 1920 года на основании решения Хорезмской Народной Республики в Старом Арке, дворце хивинских ханов.
3 ноября 1967 года Советом Министров Республики Узбекистан учреждён Хивинский историко-архитектурный музей-заповедник, а 29 июня 1969 года на основании решения Совета Министров Узбекистана Хивинский «Ичан-Кала». Создан Государственный историко-архитектурный музей «Водохранилище».
История Хорезма с древнейших времен до наших дней, а также его практическое искусство, ремесла, культура и литературная жизнь освещаются в экспозициях музея-заповедника. Общая площадь составляет 26 га.
Хива – музей под открытым небом. Старая часть города окружена крепостными стенами длиной 2250 метров и высотой 6-7 метров, с 4 воротами. Внутри замка находится 53 историко-архитектурных объекта.
12 декабря 1990 года город Хива одним из первых городов Центральной Азии был включен ЮНЕСКО в список памятников мировой культуры как 100-й город. В музее 15 постоянных экспозиций. Фонд музея насчитывает 38 561 уникальный экспонат. В музее работает 187 сотрудников.