O‘zbekiston san’ati asrlar qa’ridan kelib chiqqan. Mezolit davrining bizgacha yetib kelgan qoya tosh tasvirlari O‘zbekiston hududida ibtidoiy san’at o‘choqlari paydo bo‘lishidan dalolat beradi. Biroq, ibtidoiy jamiyat sharoitida ushbu qoya tosh rasmlari hali ongli ijtimoiy, mafkuraviy va badiiy-estetika va qarashlarga ega emas edi.
Yovvoyi buqalarni ovlash. Zarautsoy qoya suratlari
Alohida e’tiborni Markaziy qismda joylashtirilgan tasvirlar tortadi. Bu yerda yovvoyi buqalarni ovlash sahnalari mavjud Tasvirlarda odamlarning kamon, bume-rang va boltalar bilan qurollanganligini ko‘rishingiz mumkin... Ovchilar g‘ayrioddiy qo‘ng‘iroq shaklidagi kiyimda drofa qushiga o‘xshaydi. Yovvoyi buqalar, ehtimol, bu qushlardan qo‘rqmagan va ibtidoiy ovchi ularga yaqinlashayotganini yashirishi mumkin edi... (Pugachenkova G. A., Rempel L. I. 1965. B. 13 bet).
Arxar (tog‘ echkisi)ning qoyatosh tasviri. Mil. avv. 5–4 ming yillik. Toshkent viloyati. Bo‘stonliq tumani
Mezolit davridagi tosh tasvirlari bilan mashhur qadimiy yodgorlik Zarautsoy g‘ori O‘zbekiston janubidagi Ko‘hitang tog‘larida joylashgan. U “Oltin olov darasi” degan ma’noni anglatadi. Eng qiziqarli tasvirlar joylashgan makon-g‘or esa “Zarautkamar” — “Oltin olov g‘ori” deb ataladi. Qoyalar yuzasida ov sahnalari, turli hayvonlar va insoniy shakllar tasvirlangan. Zarautsoyning qoya tosh tasvirlariga monand namunalar Yevropa va Osiyodagi bir qator mamlakatlarda topilgan mezolit davridagi yodgorliklarning soni cheklangan. Ular orasida Ispaniya, Hindiston, Ukraina, Ozarbayjon va Tojikiston hududida qoyatosh tasvirlari kabi ibtidoiy san’at obyektlari haqida gapirish mumkin. Ispaniyadagi mezolit davri rasmlari Zarautsoy qoyatosh tasvirlari bilan uslub va mavzulari jihatdan juda o‘xshashdir. Ularning umumiy xususiyatlari harakatni tasvirlashdir. Tosh asrining qoyalarda bitilgan tasvirlari O‘zbekiston janubidagi Teshiktosh va Obirahmat g‘orlarida, Toshkent yaqinidagi tog‘larda, Chimyon, Chotqol, Beldirsoy hududlarida, Navoiy viloyatidagi Sarmishsoy qoyalarida, Samarqand yaqinida joylashgan Ilonsoy va Oqsoyda, Farg‘ona atrofidagi Suratsoy va O‘zbekistonning boshqa hududlarida topilgan. Ushbu davrlarning madaniy yodgorliklari san’at tushunchasiga to‘liq mos kelmaydi, ammo ular intuitiv badiiy shakllarning paydo bo‘lishi nuqtai nazaridan muhimdir. O‘zbekiston madaniyatining qadimiy qatlamlari o‘z hududida tamaddun o‘choqlari borligi va birlamchi ijtimoiy jamoalar shakllarini rivojlantirish va ilk davlatchilik turlariga o‘tish uchun asos bo‘lib xizmat qilgan ilk tamaddun o‘choqlari mavjudligidan dalolat beradi.

Искусство Узбекистана берет свое начало в глубине веков. Дошедшие до нас наскальные изображения эпохи мезолита свидетельствуют о зарождении на территории Узбекистана очагов первобытного искусства. Однако в условиях первобытного общества наскальные рисунки не имели осознанных социальных, идеологических и художественно-эстетических функций.
Особый интерес вызывают … изображения, помещенные на центральном навесе. Здесь представлены сцены охоты на диких быков Люди вооружены предметами в которых можно усмотреть луки, топорики, бумеранги … …Охотники одеты в необычные ..плащи и по силуэту напоминают крупную птицу дрофу. Дикие быки, видимо, этих птиц не боялись и первобытный охотник мог таким образом маскировать свое к ним приближение … (Пугаченкова Г. А., Ремпель Л. И. 1965. С. 13).
Древнейший памятник с наскальными изображениями эпохи мезолита обнаружен высоко в горах Кухитанг на юге Узбекистана в пещере Зараутсай, что означает «Ущелье золотого огня». Грот, где находятся наиболее интересные изображения, носит название Зараут-камар — «Грот золотого огня». На поверхности скал изображены
сцены охоты, различные животные и человеческие фигуры. Наскальные изображения Зараутсая входят в достаточно ограниченный по количеству круг памятников эпохи мезолита, обнаруженных в ряде стран Европы и Азии. Среди них можно упомянуть такие объекты первобытного искусства, как наскальные изображения на территории Испании, Индии Украины, Азербайджана и Таджикистана. Достаточно схожие по стилю и сюжеты наскальными изображениями в Зараутсае сюжеты росписи эпохи мезолита в Испании. Их общие черты заключаются в передаче действия,
движения. Наскальные изображения каменного века обнаружены также и в пещерах Тешикташ и Обирахмат на юге Узбекистана, в горах под Ташкентом, в районах Чимгана, Чаткала, Бельдерсая, в пещерах Сармышсая в Навойиской области, Илянсае и Аксае под Самаркандом, Суратсае в Фергане и других местах и регионах Узбекистана. Памятники культуры этих периодов не совсем подходят под понятие искусство, но они важны с точки зрения генезиса форм интуитивной художественной деятельности. Древние пласты культуры Узбекистана свидетель-
ствуют о том, что на ее территории существовали очаги цивилизации, ставшие основой для формирования развитых форм социальной организации и перехода к ранним типам государственности.\