Oʻzbekiston sanʼati tarixi
Kitob-albom fundamental tadqiqotlar asosida yaratilgan boʻlib Oʻzbekiston sanʼatining tarixiy taraqqiyoti, oʻziga xos xususiyatlari, miloddan avvalgi IV ming yilliklardan milodiy III–IV asr, ilk oʻrta asrlar sanʼati V–VIII asrlar, islom davri sanʼati IX–XX asr boshlari va mustaqillik davrida Oʻzbekiston sanʼatiga oid oʻzbek xalqining durdona badiiy merosiga bagʻishlangan. Akademik Akbar Xakimov tomonidan tayyorlangan “Oʻzbekiston sanʼati tarixi” fundamental asari soʻnggi 60 yil ichida Oʻzbekiston sanʼati tarixiga oid birinchi fundamental nashrdir. Nashrda xalqimiz tasviriy sanʼati, badiiy hunarmandchiligi, amaliy-bezak sanʼati, meʼmorchilik, haykaltaroshlik, miniatyura kabi sanʼat sohalarining taraqqiyoti qadim zamonlardan to hozirgi kungacha boʻlgan eng boy tarixi yangi uslubiy yondoshuvlar, koʻplab ilmiy manbalar va artefaktlar yordamida ochib berilgan.
Kitob 9 bobdan iborat boʻlib, unda ilgari nashr etilmagan, mamlakatimiz va xorijiy muzeylarda saqlanayotgan yangi badiiy asarlar taqdim etilgan. Muallif mamlakatimiz va xorijlik olimlarning asarlari tahlili asosida Oʻzbekistondagi hududiy sanʼat maktablarining turli tarixiy bosqichlari va xususiyatlarini yangicha talqin etadi. Muqovalar uchun oʻzbek tilida “Avliyo oqsaqol yigitga saboq beradi” (XVII asr) zarhal miniatyurasi, rus tiliga Afrosiyob devoriy suratlari (VII-VIII asrlar), ingliz tiliga Budda boshi (Sanʼatshunoslik instituti fondidan) tanlangan. Asarda mingdan ortiq artefaktlarning rangli va oq-qora suratlari berilgan. Suratlar respublikamiz muzeylari bilan birga, xorijning mashhur Metropoliten, Britaniya, Ermitaj, Tretyakov galereyasi, Marjoniy fondi va boshqa muzey va markazlaridan toʻplangan.
Muallifning asosiy xulosasi shundaki, Oʻzbekiston sanʼati oʻziga xos uslubni saqlab qolgan holda turli badiiy anʼanalarning simbiozining mavjudligi oʻzbek xalqi sanʼatining eng muhim xususiyatlarini ochib bergan.

История искусства Узбекистана
Книга-альбом создана на основе фундаментальных исследований исторического развития искусства Узбекистана, его особенностей, с 4 тыс. до н.э. до 3-4 вв. н.э., искусства раннего Средневековья, 5-8 вв. веков, искусство эпохи ислама, начала IX-XX вв., искусство Узбекистана периода независимости, посвященное шедевральному художественному наследию узбекского народа. Фундаментальный труд «История искусства Узбекистана», подготовленный академиком Акбаром Хакимовым, является первым фундаментальным изданием по истории искусства Узбекистана за последние 60 лет. В публикации с помощью новых методологических подходов раскрывается богатая история развития таких областей искусства, как изобразительное искусство, художественные промыслы, декоративно-прикладное искусство, архитектура, скульптура, миниатюра нашего народа с древнейших времен до наших дней. научные источники и артефакты.
Книга состоит из 9 глав, в которых хранятся в музеях нашей страны и зарубежья новые произведения искусства, ранее не публиковавшиеся. На основе анализа работ отечественных и зарубежных ученых автор по-новому осмысливает различные исторические этапы и особенности региональных художественных школ Узбекистана. Для обложек были выбраны позолоченная миниатюра «Святой учит юношу» (XVII в.) на узбекском языке, росписи Афросиаба (VII-VIII вв.) на русском языке, голова Будды (из фонда Института искусствоведения). обложки. Работа содержит цветные и черно-белые фотографии более тысячи артефактов. Фотографии собраны из музеев нашей республики, а также из известных зарубежных музеев и центров Метрополитен, Британский, Эрмитаж, Третьяковская галерея, Фонд Марьяны и других музеев.
Основной вывод автора заключается в том, что существование симбиоза различных художественных традиций при сохранении уникального стиля узбекского искусства выявило важнейшие черты искусства узбекского народа.