Musulmon mamlakatlari tarixida bolalarga saboq berish mavzusiga alohida e'tibor qaratilgan. Bolalar boshlang‘ich maktablar va darsxonalarda zarur bilimlar va ma'lumotlar olibgina qolmasdan, ruhiy va jismoniy jihatdan rivojlanishlari zarur deb hisoblangan. Buyuk ajdodimiz Ibn Sino, 12-asrda Damashqda yashagan va faoliyat yuritgan mashhur shifokor Ash-Shayzari maktabdor-ustozlar bolalarga nisbatan qanday munosabatda bo‘lishlari lozimligini o‘z asarlarida yozib qoldirganlar. Jumladan, ular bolalarni jismoniy jazolash, ularga quvvatlari yetmaydigan ishlarni topshirishni tavsiya etmaganlar va bunday holatlar na bolalar, na jamiyatga foyda keltirmaydi, deb hisoblaganlar.
Buyuk olim al-G‘azzoliy ham 11-asrdayoq "bolalarga ta'lim berish jismoniy o‘yinlar bilan teng ravishda olib borilishi kerak, bilaks, ularni bosh ko‘tarmasdan ilm o‘rganishga majbur qilish malol keladi, qalblariga qulf soladi va zakovatlarini o‘tmaslashtirib qo‘yadi. Shunda ular mashg‘ulotlarga chap berishga urina boshlaydilar. Binobarin bolalar o‘yinchoqlar o‘ynashlari, qo‘g‘irchoqbozlarning tomoshalarini ko‘rishlari va jismoniy mashqlar bilan shug‘ullanishlari kerak", deb yozgan edi.
Musulmon olamining dastlabki maktablarida asosan ma'lumot tarqatish bilan shug‘ullanganlar. Jome masjidlar va madrasalarda olimlarning o‘zaro fikr almashishlari odatiy holat hisoblangan. Imom Buxoriy, Imom Termiziy kabi buyuk muhaddislarning, Ibn Sino, Farg‘oniy, Xorazmiy, Ibn Xoldun kabi ulug‘ olimlarning shakllanishlarida ham ilmiy munozaralar va ma'lumot almashishlar muhim o‘rin tutgan. Hozir ham tabarruk Makkadagi Haram masjidi, nurli Madinadagi Payg‘ambar Haram masjidi va Quddusi sharifdagi Al-Aqso masjidida maxsus xonalar jihozlangan bo‘lib, u yerlarda ulamolarning xalqaro mashvaratlari tashkil etib turiladi.
Zamon o‘tishi bilan maktablar zamonaviy tus va shaklga ega bo‘ldilar. Ta'lim maktablari va madrasalarga yoshlarni har tomonlama ilmli, ziyoli va jismonan sog‘lom qilib kamolga yetkazish topshirilgan. Ilmiy maktablarga esa, hamon olimlarni shakllantirish vazifasi yuklangan. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbuslari bilan barpo etilgan Samarqandda Hadis maktabi, Buxorodagi Oliy Mir Arab madrasasi, Toshkent Islom instituti, Xalqaro Islom akademiyasi Buxoriy, Termiziy, Nafasiy, Dorimiy, Zamahshariy va boshqa qator islomiy ilmlarga, islom xazorasiga katta hissa qo‘shgan ulamolarimizning an'analarini davom ettira oladigan va zamon talablariga javob beradigan mutaxassis-olimlarni yetishtirish yo‘lida faoliyat olib boradilar.

Первые школы мусульманского мира
В истории мусульманских стран теме обучения детей уделялось особое внимание. Считалось, что дети должны не только приобретать необходимые знания и информацию в начальных классах и классах, но и развиваться умственно и физически. Наш великий предок Ибн Сина, знаменитый врач Аш-Шайзари, живший и работавший в Дамаске в XII веке, писал в своих произведениях о том, как школьные учителя должны относиться к детям. В частности, они не рекомендовали физически наказывать детей, давать им работу, которую они не могут себе позволить, и что такие случаи не принесут пользы ни детям, ни обществу.
Великий ученый ал-Газали еще в XI веке утверждал, что «обучение детей должно осуществляться наравне с физическими играми, но трудно заставить их учиться, не поднимая головы, запирать сердце и развивать свои интеллекта». «Потом они начинают пытаться бросить уроки. Так что дети должны играть с игрушками, смотреть кукольные представления и заниматься спортом».
Ранние школы мусульманского мира в основном занимались распространением информации. Ученые часто обмениваются мнениями в мечетях и медресе. Научные дискуссии и обмен информацией также сыграли важную роль в становлении таких великих хадисоведов, как Имам Бухари, Имам Термези, Ибн Сина, Фергани, Хорезми, Ибн Халдун. Даже сегодня мечеть Харам в Мекке, Священная мечеть Харам в Медине и мечеть Аль-Акса в Иерусалиме оборудованы специальными залами, где проходят международные встречи ученых.
Со временем школы приобрели современный вид. Перед общеобразовательными школами и медресе стоит задача воспитания молодежи всесторонне, образованно и физически здоровой. С другой стороны, перед научными школами по-прежнему стоит задача формирования ученых. В частности, созданы Школа хадисов в Самарканде, Высшее медресе Мир Араб в Бухаре, Ташкентский исламский институт, Международная исламская академия Бухари, Термеза, Нафаси, Дорими, Замахшари и ряд других исламских наук и Исламская хазария. по инициативе Президента Узбекистана вести работу по подготовке специалистов-ученых, способных продолжить традиции наших ученых и отвечающих требованиям времени.