Parijdagi Luvr muzeyida O’zbekistonning ikki ming yillik – islomgacha bo’lgan davrdan temuriylar davrigacha bo’lgan davrni o’z ichiga olgan madaniy merosiga bag’ishlangan keng ko’lamli ko’rgazma ochiladi. U bugungi O’zbekistonning janubiy hududidan o’tgan Buyuk Ipak yo’li tarixi haqida so’zlab beradi, monumental va dastgoh san’ati buyumlari, devor rasmlari, saroylarning o’yilgan detallari, badiiy hunarmandchilik buyumlarini taqdim etadi.
Ipak yo’li tutashgan hududda turli madaniyatlar va turmush tarzini ifodalovchi juda ko’p sivilizasiya va etnik guruhlarning izlari va xazinalari mavjud. So’nggi bir necha yil ichida ko’plab arxeologik kashfiyotlar, shuningdek, muhim restavrasiya ishlari amalga oshirildi. Demak, ekspozisiyaning bir qismi ilk bor ommaga namoyish etiladi.
Ko’rgazmadan 168 ta muzey eksponati, xususan, O’zbekiston Respublikasining 13 ta muzeyidan 137 ta, shuningdek, dunyoning yetakchi muzeylaridan 31 ta eksponat o’rin olgan. Ayniqsa, ko’rgazma uchun o’zbek va fransuz mutaxassislari tomonidan 70 ta buyum restavrasiya qilindi. Qayta tiklash ishlari 2017 yilda boshlangan. Bundan tashqari, Luvr mutaxassislari bilan birgalikda O’zbekistondan Fransiyaga eng qimmatbaho buyumlarni tashish tizimi yo’lga qo’yildi va puxta tashkil etildi.
Ko’rgazma O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg’armasi, Luvr muzeyi bilan hamkorlikda tashkil etildi.

A large-scale exhibition dedicated to the cultural heritage of Uzbekistan, which covers two thousand years - from the pre-Islamic period to the Timurid era, will be opened at the Louvre Museum in Paris. It tells about the history of the Great Silk Road that passed through the southern region of today's Uzbekistan, presents monumental and machine art objects, wall paintings, carved details of palaces, artistic crafts.
The Silk Road area contains the traces and treasures of many civilizations and ethnic groups representing different cultures and ways of life. In the last few years, many archaeological discoveries have been made, as well as important restoration works. Therefore, part of the exposition will be shown to the public for the first time.
The exhibition included 168 museum exhibits, in particular, 137 exhibits from 13 museums of the Republic of Uzbekistan, as well as 31 exhibits from leading museums of the world. Especially for the exhibition, 70 items were restored by Uzbek and French experts. Restoration work began in 2017. In addition, the system of transportation of the most valuable items from Uzbekistan to France was established and carefully organized together with the experts of the Louvre.
The exhibition was organized in cooperation with the Fund for the Development of Culture and Art under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the Louvre Museum.