16 – 20-oktyabr kunlari Samarqand shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Butunjahon Turizm Tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasi oʻtkazilishi kutilmoqda. Taʼkidlash lozimki, Oʻzbekiston oʻz tarixida birinchi marta BMT oilasiga kiruvchi tashkilotning eng muhim tadbiri hisoblangan va ikki yilda bir marta oʻtkaziladigan Bosh assambleyaga mezbonlik qilmoqda.
Tadbir 160 ga yaqin davlatdan turizm yoʻnalishida faoliyat yurituvchi davlat idoralari rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va turistik biznes vakillarini birlashtiradi.
Bugunga kelib, Saudiya Arabistoni, Albaniya, Ozarbayjon, Bagama, Baxreyn, Gvatemala, Gaiti, KotDivuar, Indoneziya, Monako, Niger, Panama, Portugaliya, Siyerra Lione, Ukraina, Urugvay, Yaman kabi mamlakatlarning turizm idoralari rahbarlari Samarqandga kelishi kutilmoqda.
Qayd etish joizki, Oʻzbekiston keyingi 2023-2027-yillar uchun UNWTO Ijroya kengashining Vakolatlar boʻyicha qoʻmitasi aʼzoligiga qabul qilindi. Bu UNWTO Ijroiya kengashi tomonidan qabul qilinadigan muhim qaror va hujjatlar, ularda aʼzo davlatlar ishtirokining haqqoniyligi va tamoyillarga mosligini nazorat qilish vakolati Oʻzbekistonga ishonib topshirilganligini bildiradi.
Mamlakatimizga xalqaro miqyosda bildirilgan bunday ishonch yurtimizning nafaqat jahon turizm bozoridagi pozitsiyasi mustahkamligini, balki xalqaro munosabatlardagi faoliyatining ham nechogʻli samarali ekanini namoyon qiladi.
Bosh Assambleyaning Oʻzbekistonda oʻtkazilishi mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik koʻlamini yanada kengaytirish, madaniy va turizm salohiyatini targʻib qilishda yangi imkoniyatlarni taqdim etadi.
Bosh Assambleyaning 25-sessiyasi doirasida turizm sohasidagi xalqaro hamkorlik masalalari yalpi sessiyalar va boshqa qator keng miqyosli anjumanlarda muhokama qilinadi.
Jumladan UNWTO doirasida tashkillashtirilishi rejalashtirilayotgan Investitsiya forumi Oʻzbekistonning barcha hududlaridagi investitsiyaviy salohiyati yuqori boʻlgan obyektlar, hududlar, loyihalar yirik xorijiy investorlarga taqdim etilishi, yurtimizga faol maqsadli va manzilli investitsiyalar jalb etilishi boʻyicha koʻplab muhim biznes kelishuvlariga erishilishi koʻzda tutilmoqda. Forum turizm sektoridagi imkoniyatlarni oʻrganish uchun global manfaatdor tomonlarni, sanoat rahbarlarini va investorlarni birlashtiradi hamda mamlakatimizda yaratilgan qulay investitsion muhit hamda xorijiy investitsiyalarni jalb etishning mustahkam huquqiy asoslarini namoyish etish, shuningdek ishtirokchilar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Investforumdagi asosiy sessiyalar davomida mamlakatimizning sarmoyaviy muhiti haqida jahon jamoatchiligida ijobiy fikrni shakllantirish, yirik xorijiy investorlarda Oʻzbekistonga sarmoya kiritishga qiziqishni oshirish maqsadi koʻzlangan. Tadbir yakuniga koʻra, mamlakatimizga kiritiladigan investitsiyalar koʻlamini oshirish orqali barqaror rivojlanishga koʻmaklashish, yurtimizning sarmoyaviy salohiyatini yanada oshirish va global miqyosda sektorlar boʻylab hamkorlikni kuchaytirishga erishish kutilmoqda.
Shu bilan birga, Oʻzbekistonning boy madaniy merosi va tabiiy resurslarini saqlab qolgan holda, mamlkatimizning iqtisodiy oʻsishiga hissa qoʻshadigan investitsiyalarni jalb qilish koʻzlanmoqda.
Bosh Assambleya doirasida oʻtkazilishi kutilayotgan Taʼlim forumi turizm sohasidagi taʼlimning bugungi kundagi holatini namoyon etish, malaka oshirish va barcha uchun inklyuziv imkoniyatlar yaratishga sarmoya kiritish naqadar muhim ekanini namoyon qiladi.
Tadbirda UNWTO tomonidan oʻrta, oliy va boshqaruvchi taʼlim boʻyicha yetakchi akademik hamkorlar bilan ishlab chiqilgan qoʻshimcha tashabbuslar, innovatsion taʼlim vositalari toʻplami, Xalqaro barqaror turizm boʻyicha yangi fanlar boʻyicha oʻqitish har bir sohadagi soʻnggi yutuqlar namoyish etiladi. Forumning keng qamrovli dasturi manfaatdor tomonlar, siyosatchilar, professorlar va sanoat rahbarlarini jamoaviy harakatlarga ilhomlantirish va safarbar etishga intiladi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida UNWTO tomonidan yilning eng yaxshi sayyohlik qishloqlari (Best Tourism Villages) eʼlon qilinadi. Buning uchun hududning iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik jihatdan barqarorligini taʼminlashga qaratilgan, aholining anʼanaviy hayot tarzi va qadriyatlarini saqlab qolgan holda, taraqqiyot va farovonlikni taʼminlaydigan ilgʻor turizm sohalariga ega butun dunyodagi turizm qishloqlari tanlab olinadi. Mazkur tanlovda mamlakatimizdan ham qator qishloqlar ishtirok etayotgani barchamiz uchun quvonarli.
Butunjahon Turizm Tashkiloti (YUNVTO) Bosh Assambleyasi 25-yubiley sessiyasining qadimiy Samarqand shahrida oʻtkazilishi mamlakatimizning madaniy, turizm, investitsiya va intellektual salohiyatini dunyoga tanitishi barobarida, jahon hamjamiyati bilan olib boriladigan savdo-iqtisodiy, turizm va madaniy sohalardagi xalqaro aloqalarining yanada mustahkalanishi yoʻlida xizmat qiladi.

Ожидается, что 25-я юбилейная сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации ООН (UNWTO) пройдет в Самарканде 16-20 октября т.г. Следует отметить, что впервые в своей истории Узбекистан принимает гостей сессии UNWTO, которая считается важнейшим мероприятием системы Генеральной ассамблеи ООН. Сессия проводится раз в два года.
Мероприятие объединяет руководителей государственных органов, работающих в сфере туризма, международных организаций и представителей туристического бизнеса около 160 стран мира.
На сегодняшний день ожидается прибытие в Самарканд руководителей туристических организаций, ведомств таких стран, как Саудовская Аравия, Албания, Азербайджан, Багамские острова, Бахрейн, Гватемала, Гаити, Кот-д'Ивуар, Индонезия, Монако, Нигер, Панама, Португалия, Сьерра-Леоне, Украина, Уругвай и Йемен.
Стоит отметить, что Узбекистан принят в состав Комитета по полномочиям Исполнительного совета UNWTO на ближайшие 2023-2027 годы. Это означает, что на Узбекистан возложены полномочия по контролю за подлинностью и соблюдением принципов важных решений и документов, принимаемых Исполнительным советом UNWTO.
Такое доверие, оказанное нашей стране на международном уровне, показывает не только прочность позиций нашей страны на мировом туристическом рынке, но и эффективность ее деятельности в международных отношениях.
Проведение сессии Генеральной Ассамблеи в Узбекистане открывает новые возможности для повышения престижа нашей страны на международной арене, дальнейшего расширения сферы сотрудничества с международными организациями, продвижения культурного и туристического потенциала страны.
В рамках 25-й сессии Генеральной Ассамблеи вопросы международного сотрудничества в сфере туризма будут обсуждаться на пленарных заседаниях и ряде других масштабных конференций.
В частности, на Инвестиционном форуме, который планируется организовать в рамках UNWTO , ожидается привлечение привлечение целевых и адресных инвестиций в нашу страну, достижение многих важных деловых соглашений по презентации объектов, территорий, проектов с высоким инвестиционным потенциалом во всех регионах Узбекистана. Форум объединяет мировых заинтересованных сторон, лидеров отрасли и инвесторов для изучения возможностей в сфере туризма и направлен на демонстрацию благоприятной инвестиционной среды, созданной в нашей стране, и прочной правовой базы для привлечения иностранных инвестиций, а также развитие сотрудничества между участниками.
В ходе основных сессий на Инвестфоруме целью было формирование положительного мнения об инвестиционной среде нашей страны в мировом сообществе, повышение интереса крупных иностранных инвесторов к инвестированию в Узбекистан. Ожидается, что по итогам мероприятия он внесет вклад в устойчивое развитие за счет увеличения объема инвестиций, вложенных в нашу страну, дальнейшего увеличения инвестиционного потенциала нашей страны и достижения укрепления сотрудничества между секторами на глобальном уровне.
При этом, сохраняя богатое культурное наследие и природные ресурсы Узбекистана, планируется привлечение инвестиций, которые будут способствовать экономическому росту нашей страны.
Образовательный форум, который, как ожидается, пройдет в рамках сессии Генеральной Ассамблеи, продемонстрирует текущее состояние образования в туристическом секторе, продемонстрировав, насколько важно инвестировать в развитие навыков и создание инклюзивных возможностей для всех.
На мероприятии будут продемонстрированы последние разработки в каждой области, включая дополнительные инициативы, разработанные UNWTO совместно с ведущими академическими партнерами в области среднего, высшего и управленческого образования, набор инновационных образовательных инструментов и обучение новым дисциплинам в области международного устойчивого туризма. Комплексная программа Форума направлена на то, чтобы вдохновить и мобилизовать заинтересованные стороны, политиков, профессоров и лидеров отрасли для коллективных действий.
Кроме того, в рамках мероприятия UNWTO объявит лучшие туристические деревни года (Best Tourism Villages). Для этого отбираются туристические деревни со всего мира с развитой туристической сферой, обеспечивающей развитие и процветание, направленные на обеспечение экономической, социальной и экологической стабильности региона при сохранении традиционного образа жизни и ценностей населения. Нам всем приятно, что в этом конкурсе участвует ряд сел нашей страны.
Проведение 25-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO ) в древнем городе Самарканде познакомит мир с культурным, туристическим, инвестиционным и интеллектуальным потенциалом нашей страны, послужит дальнейшему укреплению международных связей с мировым сообществом в области торговли, экономики, туризма и культуры.