16 – 20-oktyabr kunlari Samarqand shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Butunjahon Turizm Tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasi oʻtkazilishi kutilmoqda. Taʼkidlash lozimki, Oʻzbekiston oʻz tarixida birinchi marta BMT oilasiga kiruvchi tashkilotning eng muhim tadbiri hisoblangan va ikki yilda bir marta oʻtkaziladigan Bosh assambleyaga mezbonlik qilmoqda.
Tadbir 160 ga yaqin davlatdan turizm yoʻnalishida faoliyat yurituvchi davlat idoralari rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va turistik biznes vakillarini birlashtiradi.
Bugunga kelib, Saudiya Arabistoni, Albaniya, Ozarbayjon, Bagama, Baxreyn, Gvatemala, Gaiti, KotDivuar, Indoneziya, Monako, Niger, Panama, Portugaliya, Siyerra Lione, Ukraina, Urugvay, Yaman kabi mamlakatlarning turizm idoralari rahbarlari Samarqandga kelishi kutilmoqda.
Qayd etish joizki, Oʻzbekiston keyingi 2023-2027-yillar uchun UNWTO Ijroya kengashining Vakolatlar boʻyicha qoʻmitasi aʼzoligiga qabul qilindi. Bu UNWTO Ijroiya kengashi tomonidan qabul qilinadigan muhim qaror va hujjatlar, ularda aʼzo davlatlar ishtirokining haqqoniyligi va tamoyillarga mosligini nazorat qilish vakolati Oʻzbekistonga ishonib topshirilganligini bildiradi.
Mamlakatimizga xalqaro miqyosda bildirilgan bunday ishonch yurtimizning nafaqat jahon turizm bozoridagi pozitsiyasi mustahkamligini, balki xalqaro munosabatlardagi faoliyatining ham nechogʻli samarali ekanini namoyon qiladi.
Bosh Assambleyaning Oʻzbekistonda oʻtkazilishi mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik koʻlamini yanada kengaytirish, madaniy va turizm salohiyatini targʻib qilishda yangi imkoniyatlarni taqdim etadi.
Bosh Assambleyaning 25-sessiyasi doirasida turizm sohasidagi xalqaro hamkorlik masalalari yalpi sessiyalar va boshqa qator keng miqyosli anjumanlarda muhokama qilinadi.
Jumladan UNWTO doirasida tashkillashtirilishi rejalashtirilayotgan Investitsiya forumi Oʻzbekistonning barcha hududlaridagi investitsiyaviy salohiyati yuqori boʻlgan obyektlar, hududlar, loyihalar yirik xorijiy investorlarga taqdim etilishi, yurtimizga faol maqsadli va manzilli investitsiyalar jalb etilishi boʻyicha koʻplab muhim biznes kelishuvlariga erishilishi koʻzda tutilmoqda. Forum turizm sektoridagi imkoniyatlarni oʻrganish uchun global manfaatdor tomonlarni, sanoat rahbarlarini va investorlarni birlashtiradi hamda mamlakatimizda yaratilgan qulay investitsion muhit hamda xorijiy investitsiyalarni jalb etishning mustahkam huquqiy asoslarini namoyish etish, shuningdek ishtirokchilar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Investforumdagi asosiy sessiyalar davomida mamlakatimizning sarmoyaviy muhiti haqida jahon jamoatchiligida ijobiy fikrni shakllantirish, yirik xorijiy investorlarda Oʻzbekistonga sarmoya kiritishga qiziqishni oshirish maqsadi koʻzlangan. Tadbir yakuniga koʻra, mamlakatimizga kiritiladigan investitsiyalar koʻlamini oshirish orqali barqaror rivojlanishga koʻmaklashish, yurtimizning sarmoyaviy salohiyatini yanada oshirish va global miqyosda sektorlar boʻylab hamkorlikni kuchaytirishga erishish kutilmoqda.
Shu bilan birga, Oʻzbekistonning boy madaniy merosi va tabiiy resurslarini saqlab qolgan holda, mamlkatimizning iqtisodiy oʻsishiga hissa qoʻshadigan investitsiyalarni jalb qilish koʻzlanmoqda.
Bosh Assambleya doirasida oʻtkazilishi kutilayotgan Taʼlim forumi turizm sohasidagi taʼlimning bugungi kundagi holatini namoyon etish, malaka oshirish va barcha uchun inklyuziv imkoniyatlar yaratishga sarmoya kiritish naqadar muhim ekanini namoyon qiladi.
Tadbirda UNWTO tomonidan oʻrta, oliy va boshqaruvchi taʼlim boʻyicha yetakchi akademik hamkorlar bilan ishlab chiqilgan qoʻshimcha tashabbuslar, innovatsion taʼlim vositalari toʻplami, Xalqaro barqaror turizm boʻyicha yangi fanlar boʻyicha oʻqitish har bir sohadagi soʻnggi yutuqlar namoyish etiladi. Forumning keng qamrovli dasturi manfaatdor tomonlar, siyosatchilar, professorlar va sanoat rahbarlarini jamoaviy harakatlarga ilhomlantirish va safarbar etishga intiladi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida UNWTO tomonidan yilning eng yaxshi sayyohlik qishloqlari (Best Tourism Villages) eʼlon qilinadi. Buning uchun hududning iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik jihatdan barqarorligini taʼminlashga qaratilgan, aholining anʼanaviy hayot tarzi va qadriyatlarini saqlab qolgan holda, taraqqiyot va farovonlikni taʼminlaydigan ilgʻor turizm sohalariga ega butun dunyodagi turizm qishloqlari tanlab olinadi. Mazkur tanlovda mamlakatimizdan ham qator qishloqlar ishtirok etayotgani barchamiz uchun quvonarli.
Butunjahon Turizm Tashkiloti (YUNVTO) Bosh Assambleyasi 25-yubiley sessiyasining qadimiy Samarqand shahrida oʻtkazilishi mamlakatimizning madaniy, turizm, investitsiya va intellektual salohiyatini dunyoga tanitishi barobarida, jahon hamjamiyati bilan olib boriladigan savdo-iqtisodiy, turizm va madaniy sohalardagi xalqaro aloqalarining yanada mustahkalanishi yoʻlida xizmat qiladi.

The 25th Session of the General Assembly of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO) is scheduled for October 16-20 this year in Samarkand. For the first time in history, Uzbekistan will host the General Assembly, the most important biennial event in the UN family system.
The event will bring together heads of government agencies, representatives of the industry, and international business corporations engaged in the tourism sector from about 160 countries.
To date, heads of travel agencies from such countries as Saudi Arabia, Albania, Azerbaijan, Bahamas, Bahrain, Côte d'Ivoire, Guatemala, Haiti, Indonesia, Monaco, Niger, Panama, Portugal, Sierra Leone, Ukraine, Uruguay and Yemen are expected to arrive in Samarkand.
It should be noted that Uzbekistan has been admitted as a member of the Committee on Credentials of the UNWTO Executive Council for 2023-2027. This means that Uzbekistan is entrusted with the authority to monitor the authenticity and compliance with the principles of important decisions and documents adopted by the UNWTO Executive Council.
This confidence granted to o our country at the international level demonstrates our country's strong position in the world tourism market, as well as the effectiveness of its activity in international relations.
Holding of the General Assembly in Uzbekistan opens up new opportunities for raising the status of our country in the international arena, further expanding relations with international organisations, and promote cultural and tourism potential.
The issues of international cooperation in the field of tourism will be discussed at panel sessions and a number of other large-scale conferences within the framework of the sessions of the General Assembly.
In particular, the Investment Forum to be held within the framework of the UNWTO will present the facilities, regions, and projects with high investment potential in all regions of our country to major foreign investors. It is expected to sign a number of important business agreements to attract targeted investments to our country. The Forum brings together global stakeholders, industry leaders and investors to explore opportunities in tourism and is aimed at demonstrating the favorable investment environment created in our country and a solid legal framework for attracting foreign investment, as well as developing cooperation between participants.
During the main sessions at the Investment Forum, the goal is to form a positive opinion of the world community about the investment environment of our country, and increase the interest of large foreign investors in investing in Uzbekistan. As an outcome of the event, it is expected to promote sustainable development by increasing the volume of investments in our country, further increasing the investment potential of our country and strengthening cooperation across sectors on a global scale.
Along with this, while preserving the rich cultural heritage and natural resources of Uzbekistan, it is planned to attract investments that will contribute to the economic growth of our country.
The Education Forum, which is expected to take place within the General Assembly, will demonstrate the importance of investing in tourism education today, improving skills and creating inclusive opportunities for all.
The event will showcase the latest developments in each field, including complementary initiatives developed by UNWTO with leading academic partners in secondary, higher and management education, a set of innovative educational tools and the teaching of new disciplines in the field of international sustainable tourism. The Forum's integrated programme aims to inspire and mobilize stakeholders, policy makers, professors and industry leaders for collective action.
During the event, UNWTO will also announce the Best Tourism Villages of the Year. For this purpose, tourism villages from around the world will be selected that have a developed tourism sector, that ensures development and prosperity, with the aim of ensuring the economic, social and environmental stability of the region, while preserving the traditional lifestyle and values of the people. We are pleased that a number of villages in our country are participating in this competition.
Holding the 25th Session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO) in the ancient city of Samarkand will acquaint the world with the cultural, tourism, investment and intellectual potential of our country and serve to further strengthen international ties with the world community in the field of trade, economy, tourism and culture.