Yelisey saroyida o‘tgan oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron rafiqalari bilan Parijdagi Luvr muzeyida bo‘ldilar.
Luvr dunyodagi eng katta va eng ko‘p tashrif qilinadigan muzeylardan biri bo‘lib, eng yirik va qimmatli badiiy asarlar to‘plamiga ega. Har yili bu yerga 10 millionga yaqin sayyoh keladi.
Xalqimizning boy madaniy merosiga bag‘ishlangan “O‘zbekiston vohalarining mo‘jizalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” ko‘rgazmasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yilning oktabr oyida Fransiyaga amalga oshirilgan tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq tashkil etildi. Davlatimiz rahbari o‘shanda O‘zbekiston va Fransiya muzeylari hamkorligida ko‘rgazmalar tashkil etish, mamlakatlarimiz o‘rtasida ilmiy va madaniy aloqalarni kengaytirish zarurligini qayd etgan edi. O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Luvr muzeyi o‘rtasida tegishli memorandum imzolandi.
Keyingi uch yil davomida ko‘rgazmalarga puxta tayyorgarlik ko‘rildi. Bir nechta O‘zbekiston va Fransiyaning birgalikdagi ekspeditsiyalari uyushtirilib, ko‘plab arxeologik topilmalar kashf qilindi. Bundan tashqari, Luvr restavratsiyachilari va mamlakatimiz mutaxassislari bir nechta bosqichdan iborat keng ko‘lamli tiklash tadbirlarini amalga oshirdi.
Bu ishlar natijasida Luvrning Rishelye zali va Islom bo‘limida xronologik ketma-ketlikda joylashtirilgan beshta bo‘limdan iborat katta ko‘rgazma makoni yaratildi. Bular - «Voha davlatlari va podshohliklari davri: Ipak yo‘lidagi madaniyatlarning muloqoti», «O‘rta asrlar va san’atning gullab-yashnashi», «Markaziy Osiyoda islomning tarqalishi, madaniyat va fanda Uyg‘onish davri», «Ibn Sinodan Chingizxongacha», «Buyuk imperiyalar davri: Temuriylar va Shayboniylar».
Yurtimiz tarixining 1500 yildan ortiq davrini qamrab olgan ko‘rgazma mamlakatimizning 16 muzeyidan 138 ta noyob ashyo, shu jumladan ko‘rgazma uchun maxsus restavratsiya qilingan 70 ta eksponatdan iborat. Shuningdek, Fransiya, Buyuk Britaniya va AQShning yirik muzeylaridan keltirilgan 31 ta buyum ko‘rgazmadan joy oldi.
Ko‘rgazmaning ilk mehmonlari bo‘lgan O‘zbekiston va Fransiya yetakchilari Dalvarzintepa va Xolchayon yodgorliklaridan topilgan eksponatlar, Varaxshadagi qizil rangli xonadan devoriy surat, Kofirqal’adan o‘ymakor panno, Katta Langar Qur’oni sahifalari, Amir Temur maqbarasidan qo‘sh eshik, Afrosiyobdagi elchilar tasviri tushirilgan devoriy surat va boshqa eksponatlar bilan tanishdilar. Ularning yaratilishi va topilishi, ular bilan bog‘liq tarixiy davrlar va shaxslar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Davlat rahbarlari ko‘rgazma yuksak darajada tashkil etilgani va unda o‘ziga xos muhit yaratilganini ta’kidlab, ikki mamlakatning madaniy hayotida muhim o‘rin tutuvchi ushbu tadbirni tayyorlashga hissa qo‘shganlarga minnatdorlik bildirdilar.
Luvrdagi ko‘rgazma nafaqat O‘zbekiston va Fransiya xalqlari, balki butun Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi azaliy tarixiy aloqalarni, do‘stlik va o‘zaro anglashuvni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi alohida qayd etildi.

Presidents of Uzbekistan and France Open the Exhibition «The Splendors of the Oases of Uzbekistan. At the Crossroads of the Caravan Routes»
Following the top-level talks at the Élysée Palace, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the French Republic Emmanuel Macron and their spouses visited the Louvre Museum in Paris.
The Louvre is one of the largest and most popular museums in the world, with the largest and most valuable art collection. It attracts some 10 million tourists annually.
The exhibition «The splendors of the oases of Uzbekistan. At the Crossroads of Caravan Routes», dedicated to the richest cultural heritage of our people, is organized in accordance with the agreements reached during the visit of the President of Uzbekistan to France in October 2018. The President noted the need for organizing joint exhibitions of museums of Uzbekistan and France, expanding scientific and cultural ties between our countries. The corresponding memorandum has been signed between the Art and Culture Development Foundation of Uzbekistan and the Louvre Museum.
Over the past three years, a detailed preparatory work for the exhibition has been carried out. Several joint Uzbek-French expeditions took place, during which many archaeological discoveries were made. In addition, restorers from the Louvre and specialists from Uzbekistan have carried out a large-scale restoration work in several stages.
The outcome of this work was the creation of an extensive exhibition space in the Louvre's Richelieu Hall and Islamic Department, consisting of five chronological tours: «The Time of the Oasis States and Kingdoms: a Diffusion of Cultures through the Silk Road», «The Middle Ages and the Rise of Art», «The Expansion of Islam, and the Cultural and Scientific Dawn in Central Asia», «From Avicenna to Genghis Khan», and «The Time of Great Empires: the Era of Timurid and Shaybanid».
The exposition, covering more than 1,500 years of the history of Uzbekistan, consists of 138 unique items from 16 museums of our country, including 70 exhibits jointly restored specially for the exhibition. The collection also includes 31 exhibits from major museums in France, Great Britain, and the United States.
The Leaders of Uzbekistan and France, who became the first visitors to the exhibition, accompanied by curators get acquainted with historical artifacts from the settlements of Dalverzintepa and Khalchayan, wall paintings from the red hall of Varakhshi, carved panels from Kafar-kala, pages of the Kattalangar Koran, a double-leaf door from Amir Temur's mausoleum, a painting with the image of ambassadors from Afrasiab, and other exhibits. A detailed information was provided about their creation and discovery, epochs and personalities related to their history.
The Presidents, noting the high level of organization of the exhibition and the special atmosphere created here, expressed gratitude to everyone who contributed to the preparation of this significant event in the cultural life of the two countries.
It was emphasized that the exhibition at the Louvre serves to further strengthening of the long-standing historical ties, friendship and mutual understanding not only between the peoples of France and Uzbekistan, but also between Europe and Central Asia as a whole.