16-sentabr kuni Samarqand shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Sammitda SHHT faoliyatining muhim sohalaridagi hamkorlik holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. SHHT Davlat rahbarlari kengashining Samarqand deklaratsiyasi tadbirning bosh yakuniy hujjati bo‘ldi.
Jami 44 ta hujjat - bitim, konseptsiya, dasturlar va boshqa qarorlar qabul qilindi. Bu tashkilot tarixida rekord ko‘rsatkichdir. Jumladan:
– SHHTga a’zo davlatlarning uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichiligi, do‘stligi va hamkorligi to‘g‘risidagi shartnoma qoidalarini 2023-2027-yillarda amalga oshirish bo‘yicha kompleks harakatlar rejasi to‘g‘risida;
– SHHTga a’zo davlatlarning o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish va samarali transport yo‘laklarini yaratish bo‘yicha konseptsiyasi to‘g‘risida;
– “SHHTning ezgu niyat elchisi” faxriy unvoni to‘g‘risidagi nizom to‘g‘risida;
– SHHTga a’zo davlatlarning o‘zaro hisob-kitoblarida milliy valyutalar ulushini bosqichma-bosqich oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” to‘g‘risida;
– Eronning SHHTga a’zo davlat maqomini olish uchun majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandum imzolangani to‘g‘risida;
– Belarus Respublikasini SHHT a’zoligiga qabul qilish jarayonini boshlash to‘g‘risida;
– Maldiv Respublikasi, Bahrayn, Birlashgan Arab Amirliklari, Myanma Ittifoqi Respublikasi, Quvayt Davlatiga SHHTning muloqot bo‘yicha sherigi maqomini berish to‘g‘risida;
– Varanasi shahrini (Hindiston) 2022-2023-yillarda SHHTning turizm va madaniy poytaxti deb e’lon qilish to‘g‘risida;
– SHHT kotibiyati va Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha BMT (YUNЕSKO) o‘rtasida memorandumni imzolash to‘g‘risida;
– SHHT Bosh kotibining tashkilotning o‘tgan yilgi faoliyati hamda SHHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Kengashining 2021-yilgi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotlari haqida;
– SHHT Davlat rahbarlari kengashi qarorlarining amal qilishini bekor qilish to‘g‘risida;
– SHHT faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risida qarorlar qabul qilindi.
Shuningdek, SHHT Davlat rahbarlari kengashining:
– iqlim o‘zgarishiga nisbatan javob harakatlari to‘g‘risida;
– ishonchli, barqaror va diversifikatsiyalashgan yetkazib berish zanjirlarini ta’minlash to‘g‘risida;
– global oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash to‘g‘risida;
– energetik xavfsizlikni ta’minlash to‘g‘risidagi bayonotlari qabul qilindi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida quyidagi hujjatlar imzolandi:
– Eronning SHHTga a’zo davlat maqomini olish uchun majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandum;
– SHHTga a’zo davlatlar hukumatlari o‘rtasida turizm sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasida xizmatlar savdosi sohasidagi hamkorlikning hadli asoslari;
– SHHT mamlakatlarining vakolatli organlari o‘rtasida muzey ishi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– SHHT mamlakatlarining vakolatli organlari o‘rtasida o‘simliklar karantini sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– SHHT mamlakatlarining qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish sohasidagi hamkorligi dasturi;
– SHHT mamlakatlarini infratuzilmaviy rivojlantirish dasturi;
– SHHT mamlakatlarining ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish dasturi;
– Raqamli savodxonlikni rivojlantirish bo‘yicha SHHT dasturi;
– SHHTga a’zo davlatlarning sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha hamkorligi dasturi;
– SHHTga a’zo davlatlarning tibbiyot tashkilotlari o‘rtasida yuqumli kasalliklarni profilaktika qilish va davolash masalalarida hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xaritasi”;
– SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasida ustuvor yo‘nalishlardagi ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha harakatlar rejasi (2022-2025 yillarda);
– SHHTda mintaqa ichidagi savdoni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi;
– SHHT mamlakatlarining telemeditsina sohasidagi hamkorligi konseptsiyasi;
– SHHT mamlakatlarining “aqlli” qishloq xo‘jaligi va agroinnovatsiyalarni joriy etish sohasidagi hamkorligi konseptsiyasi;
– SHHT va Arab davlatlari ligasi kotibiyatlari o‘rtasida memorandum;
– SHHT kotibiyati va Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha BMT (YUNЕSKO) o‘rtasida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum;
– SHHT kotibiyati bilan Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiya (ESKATO) o‘rtasida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum va boshqa hujjatlar imzolandi.

16 сентября в городе Самарканде состоялось заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В соответствии с повесткой дня саммита обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества в востребованных сферах и направлениях деятельности ШОС. Главным итоговым документом стала Самаркандская декларация Совета глав государств-членов ШОС.
Принято рекордное количество соглашений, концепций, программ и иных решений – всего 44 документа. В том числе решения:
– о Комплексном плане действий на 2023-2027 гг. по реализации положений Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС;
– о Концепции государств-членов ШОС по развитию взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров;
– о Положении о почётном звании «Посол доброй воли ШОС»;
– о «Дорожной карте» по постепенному увеличению доли национальных валют во взаимных расчётах государств-членов ШОС;
– о подписании Меморандума об обязательствах Ирана в целях получения статуса государства-члена ШОС;
– о начале процедуры приёма Республики Беларусь в члены ШОС;
– о предоставлении Мальдивской Республике, Бахрейну, Объединённым Арабским Эмиратам, Республике Союз Мьянма, Государству Кувейт статуса партнера по диалогу ШОС;
– об объявлении города Варанаси (Индия) туристической и культурной столицей ШОС в 2022-2023 годах;
– о подписании Меморандума между Секретариатом ШОС и ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО);
– о докладах Генерального секретаря ШОС о деятельности Организации за прошедший год и Совета Региональной антитеррористической структуры ШОС о деятельности в 2021 году;
– о прекращении действия Решений Совета глав государств ШОС;
– о совершенствовании деятельности ШОС.
Также приняты заявления Совета глав государств ШОС по следующим направлениям:
– о действиях по реагированию на изменение климата;
– об обеспечении надежных, устойчивых и диверсифицированных цепочек поставок;
– об обеспечении глобальной продовольственной безопасности;
– об обеспечении энергетической безопасности.
Кроме того, в рамках мероприятия подписаны следующие документы:
– Меморандум об обязательствах Ирана в целях получения статуса государства-члена ШОС;
– Соглашение между правительствами государств-членов ШОС о сотрудничестве в сфере туризма;
– Рамочные основы сотрудничества в сфере торговли услугами между государствами-членами ШОС;
– Меморандум между уполномоченными органами стран ШОС о сотрудничестве в области музейного дела;
– Соглашение между уполномоченными органами стран ШОС о сотрудничестве в области карантина растений;
– Программа сотрудничества стран ШОС в области использования возобновляемых источников энергии;
– Программа инфраструктурного развития стран ШОС;
– Программа стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами стран ШОС;
– Программа ШОС по развитию цифровой грамотности;
– Программа сотрудничества государств-членов ШОС по развитию искусственного интеллекта;
– «Дорожная карта» по сотрудничеству между медицинскими организациями государств-членов ШОС в вопросах профилактики и лечения инфекционных заболеваний;
– План действий по научно-техническому сотрудничеству в приоритетных направлениях между государствами-членами ШОС (2022-2025 гг.);
– План совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли ШОС;
– Концепция сотрудничества стран ШОС в области телемедицины;
– Концепция взаимодействия стран ШОС в области «умного» сельского хозяйства и внедрения агроинноваций;
– Меморандум между секретариатами ШОС и Лиги арабских государств;
– Меморандум о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО);
– Меморандум о взаимопонимании между Секретариатом ШОС и Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) и другие документы.