Har qanday o'zbekistonlikdan sof ipak mahsulotni qaerdan sotib olish mumkinligini so'rang. Sizga, albatta, Marg'ilonga borishingizni maslahat berishadi. Uzoq vaqt davomida ushbu viloyat ipak ishlab chiqarish bo'yicha eng yirik markaz sifatida mashhur bo'lib kelgan. Shaharda eng qadimgi "Yodgorlik" ipak to'quv fabrikasi ishlaydi. Zavod 1972 yilda ochilgan. Bugungi kunda bu O'zbekistondagi yagona fabrika bo'lib, u erda ipak mahsulotlarini ishlab chiqarishning butun tsikli qo'lqop etishtirishning an'anaviy texnologiyalari yordamida qo'lda amalga oshiriladi.
Marg'ilonda qadimiy kulolchilik va pillachilik maktablari faoliyat ko'rsatmoqda. Marg'ilonda 1000 dan ortiq oila hunarmandchilik bilan shug'ullanadi. Marg'ilon shahridan 500 dan ortiq hunarmandlar Hunarmand milliy uyushmasiga a'zo.
Marg'ilonda har yili "Atlas bayrami" xalqaro ipak festivali o'tkaziladi. 2017 yilda YuNESKOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo'yicha hukumatlararo qo'mitasining qarori bilan o'zbek ananaviy atlas va adraslarini tayyorlash texnologiyasi YuNESKOning nomoddiy madaniy merosni saqlash bo'yicha eng yaxshi amaliyotlar reestriga kiritilgan. Noyob amaliyot "Marg'ilon hunarmandchilikni rivojlantirish, atlas va adraslarni himoya qilish, an'anaviy texnologiyalarni yaratish markazi" deb nomlandi.
Atlas Bayrami festivali kunlaridan birida Margilon hunarmandchilikni rivojlantirish markaziga YuNESKO tomonidan ushbu amaliyot sertifikati topshirildi, markaz 2007 yilda YuNESKO homiyligida ochilgan. Markazning vazifalariga Marg'ilon uchun an'anaviy bo'lgan atlas va adras matolarini ishlab chiqarish texnologiyasini qayta tiklash va saqlash kiradi.
Markaz mashg'ulotlar bilan shug'ullanadi, ko'rgazma va yarmarkalarni o'tkazadi, shuningdek an'anaviy to'qish usulini saqlashga bag'ishlangan materiallarni tayyorlaydi va nashr etadi.
2020 yil boshida usta Ibrohimjon Sultonovning tashabbusi bilan davlat va xususiy sheriklik asosida Marg'ilonda yana bir hunarmandchilik markazi qurildi.
Markazda 600 nafar hunarmand ishlaydi. Bu erda atlas va adrasning 200 ga yaqin turi, gilamchalar, tikuvchilik va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Ikki qavatli markazning er osti sathida atlas, adras, bekasam, ipak va baxmal matolari ishlab chiqariladigan to'quv ustaxonalari joylashgan. Birinchi qavatda tayyor mahsulotlar ko'rgazmasi, podium va atelye joylashgan. Bu matolarni tikish va ranglarni qo'llash jarayonini namoyish etadi. Ikkinchi qavatda gilam ustaxonasi mavjud. Bu erda haqiqiy ipakdan noyob gilamchalar tikiladi. Yangi Marg'ilon markazi yuqori sifatli ipak bilan mashhur, ipakni bo'yash uchun tabiiy bo'yoqlardan foydalaniladi. Markazning noyob mahsulotlari allaqachon Turkiya, AQSh, Italiya, Frantsiya, Rossiya, Qozog'iston va Tojikistonga eksport qilinmoqda.

Спросите у любого узбека, где можно купить изделия из чистого шелка. Однозначно советуют съездить в Маргилон. Издавна этот регион славился как крупнейший центр производства шелка. В городе действует старейшая шелкоткацкая фабрика «Ёдгорлик». Завод был открыт в 1972 году. На сегодняшний день это единственная фабрика в Узбекистане, где весь цикл производства шелковых изделий осуществляется вручную с использованием традиционных технологий выращивания перчаток.
В Маргилоне действуют древние гончарные и коконные школы. В Маргилоне ремеслами занимаются более 1000 семей. Более 500 мастеров города Маргилон являются членами Национального союза ремесленников.
Международный фестиваль шелка «Атлас Байрам» проводится каждый год в Маргилоне. В 2017 году решением Межправительственного комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия технология подготовки узбекских традиционных атласов и справочников включена в реестр передового опыта ЮНЕСКО по сохранению нематериального культурного наследия. Уникальная практика получила название «Маргиланский центр развития ремесел, защита атласа и адраса, создание традиционных технологий».
В один из дней фестиваля «Атлас Байрам» Центру развития ремесел «Маргилон» был вручен этот сертификат практики ЮНЕСКО, центр был открыт в 2007 году под эгидой ЮНЕСКО. В задачи центра входит восстановление и сохранение традиционной для Маргилана технологии производства атласных и адрасовых тканей.
Центр проводит обучение, проводит выставки и ярмарки, готовит и издает материалы, посвященные сохранению традиционного ткачества.
В начале 2020 года в Маргилоне на основе государственно-частного партнерства по инициативе мастера Ибрагимджона Султанова построен еще один ремесленный центр.
В центре работают 600 мастеров. Здесь производят около 200 видов атласа и адраса, ковры, швейную и другую продукцию. На подземном уровне двухэтажного центра расположены ткацкие мастерские, где производят атласные, адрашные, бекасамовые, шелковые и бархатные ткани. На первом этаже находится выставка готовой продукции, подиум и ателье. Он демонстрирует процесс шитья тканей и нанесения цветов. На втором этаже находится ковровая мастерская. Здесь из настоящего шелка шьют уникальные ковры. Центр Новый Маргилан славится высококачественным шелком, для окрашивания которого используются натуральные красители. Уникальная продукция центра уже экспортируется в Турцию, США, Италию, Францию, Россию, Казахстан и Таджикистан.