Maqbara “Ichan-Qal’a” arxitektura yodgorliklari ichida eng qadimiylaridan biridir. Maqbara bitta ziyoratxona va go‘rxonadan iborat. Asrlar davomida atrofida qabrlar ko‘payib ketganligi uchun maqbara er sathidan past qolib ketgan. Arxeologik tekshirishlar natijasida yodgorliklarni avvalgi ko‘rinishi va tarixiga oid ko‘pgina ma’lumotlar to‘plangan. O‘tmishda yashagan tarixchi Ahmad Roziy, Xorazmlik mashhur shayxlar ro‘yxatiga Sayid Olovuddinni ham kiritib uni Shayx Najmiddin Kubrodan keyin yirik shayx bo‘lgan deydilar. Bu so‘zlarni xazrat Jomiy va Navoiy asarlarida ham o‘qisa bo‘ladi.
Xorazmlik Safarzoda Bobojon o‘g‘lining Xorazm avliyolari haqidagi qo‘lyozmasida shunday deyiladi, “Bu kishi XIII asrda tug‘ilgan Xorazm o‘zbeklaridandur. U yigitlik chog‘ida maktab, madrasani tugatib, maktabdorlik qilgan va masjidlarning maktabxonasida bolalarni o‘qitadurgan mulla bo‘lgan Pahlavon Mahmudni ham maktabda o‘qitgan ustozi sanaladi”. Maqbaraning go‘rxonasida muqaddas hisoblangan ajoyib sirkor dahma joylashgan, dahma juda chiroyli yashil ko‘k va oq rangli koshinlar bilan qoplangan. Bu koshinlardagi barcha naqsh gullari bo‘rtmaligi bilan odatdan tashqari bir go‘zallik kashf etadi. Bunday koshinlar Xivada yagona bo‘lib, uning tengdoshi va o‘xshashi Ko‘hna Urganchda Shayx Najmiddin Kubro, Samarqanddagi Shohi Zindadagi Qusam ibn Abbos qabrida uchraydi. Maqbarani shayx Sayid Olovuddinning shogirdi va muridi naqshbandiya mazhabining taniqli namoyandasi so‘fi Amir Kulol (1380 yilda vafot etgan va Shahrisbzda Amir Temur tomonidan dafn qilingan) qurdirgan.
Maqbara tuzilishi bir oz beo‘xshov. Undagi yirik kosali burchak muqarnasi, do‘ppisimon, sakkiz rahli gumbaz nihoyatda sodda ko‘rinishga ega. Lekin maqbara ana shu beqiyos dahma tufayli mashhur bo‘lib ketdi. Soddagina maqbara bilan rang-barang bezatilgan hashamatli dahma o‘rtasidagi tafovutning kattaligidan, dahma boshqa joydan keltirilgandek tuyuladi.
Dahma shakli monumental binoga o‘xshatib yasalgan. Asosi-zinali supa shaklida yasalgan, burchaklariga ustunchalar qilingan, dahmaning yuzasi sirkor sopol bilan qoplangan. Dahma devorlari ornamentli po‘ta bilan hoshiyalangan bo‘lib, o‘rtasida esa pannolar joylashgan. Dahma ustida ikkita sag‘anacha bor. Mayda o‘simliksimon gullar juda haqqoniy tasvir etilgan bo‘lib, shakli o‘sha davr uy-ro‘zg‘or asboblaridagi bezaklarga o‘xshab ketadi. Dahma koshinlarida ishlatilgan gullar, yirik shakl ichida mayda chiziqchalar hammasi birlikda shinam va jozibali ko‘rinish kasb etadi. Rang-barang jimjima ornamentlar fonida sag‘anachalarning kichik yuzlaridagi oppoq yozuvlar ajralib turadi.

Мавзолей является одним из старейших в архитектурных памятниках Ичан-Калы. Мавзолей состоит из одного посетителя и ковра. На протяжении веков гробница находилась на борту, а мавзолей падал ниже уровня земли. В результате археологических исследований было собрано много исторических и исторических памятников. Историк Ахмед Рази, историк знаменитых шейхов в Хорезме, также включил Сайеда Оловуддина и сказал, что шейх Наджмиддин Кубра был великим шейхом. Эти слова можно прочитать в работах Хазрата Джами и Навои.
В рукописи сына Бабаджана Хорезма Сафарзоды в хорезмских святых говорится: «Это один из узбеков Хорезма, родившихся в XIII веке. Пахлавон Махмуд, школьный учитель, окончивший школу, медресе и школьник, который учит детей в школьной школе мечети, также считается учителем в школе ». Расположенная в гробнице мавзолея, великолепная круглая мантия, которая считается священной, окружена очень красивой зеленой и синей плиткой. Все узоры в плитки показывают необыкновенную красоту с ее возвышением. Мечеть уникальна в Хиве, ее сверстники и сходство находятся в Старом Ургенче, шейх Наджмиддин Кубра, в гробнице Кусама ибн Аббаса в Самарканде. Суфийский поэт секты Накшбандия, ученик и мюрид шейха Саида Оловуддина, построил Амира Кулола (похоронен в 1380 году и был похоронен Амиром Темуром в Шахрисабзе).
Структура мавзолея немного странная. Его гигантский крестообразный угол, восемь куполов купола имеют очень простой внешний вид. Но мавзолей стал популярным из-за этого грандиозного дьявола. Кажется, что единственная разница между великолепной величиной разницы между мавзолеем и роскошным.
Форма Дахмы выполнена из монументального здания. Основание выполнено из лестницы, углы выполнены из краев, а поверхность покрыта керамической керамикой. Стены Дахмы украшены орнаментированной глиной, а панели находятся посередине. На Дахме есть два халкса. Маленький цветок-подобный завод очень точен, и его форма напоминает орнаментальные элементы в тот же период. Цветы, используемые в плитах Дахмы, и более мелкие фигуры в больших формах, выглядят солидно и привлекательно. На фоне красочного шелкового орнамента выделяются белые фигуры на маленьких гранях каллиграфов.