Maqbara “Ichan-Qal’a” arxitektura yodgorliklari ichida eng qadimiylaridan biridir. Maqbara bitta ziyoratxona va go‘rxonadan iborat. Asrlar davomida atrofida qabrlar ko‘payib ketganligi uchun maqbara er sathidan past qolib ketgan. Arxeologik tekshirishlar natijasida yodgorliklarni avvalgi ko‘rinishi va tarixiga oid ko‘pgina ma’lumotlar to‘plangan. O‘tmishda yashagan tarixchi Ahmad Roziy, Xorazmlik mashhur shayxlar ro‘yxatiga Sayid Olovuddinni ham kiritib uni Shayx Najmiddin Kubrodan keyin yirik shayx bo‘lgan deydilar. Bu so‘zlarni xazrat Jomiy va Navoiy asarlarida ham o‘qisa bo‘ladi.
Xorazmlik Safarzoda Bobojon o‘g‘lining Xorazm avliyolari haqidagi qo‘lyozmasida shunday deyiladi, “Bu kishi XIII asrda tug‘ilgan Xorazm o‘zbeklaridandur. U yigitlik chog‘ida maktab, madrasani tugatib, maktabdorlik qilgan va masjidlarning maktabxonasida bolalarni o‘qitadurgan mulla bo‘lgan Pahlavon Mahmudni ham maktabda o‘qitgan ustozi sanaladi”. Maqbaraning go‘rxonasida muqaddas hisoblangan ajoyib sirkor dahma joylashgan, dahma juda chiroyli yashil ko‘k va oq rangli koshinlar bilan qoplangan. Bu koshinlardagi barcha naqsh gullari bo‘rtmaligi bilan odatdan tashqari bir go‘zallik kashf etadi. Bunday koshinlar Xivada yagona bo‘lib, uning tengdoshi va o‘xshashi Ko‘hna Urganchda Shayx Najmiddin Kubro, Samarqanddagi Shohi Zindadagi Qusam ibn Abbos qabrida uchraydi. Maqbarani shayx Sayid Olovuddinning shogirdi va muridi naqshbandiya mazhabining taniqli namoyandasi so‘fi Amir Kulol (1380 yilda vafot etgan va Shahrisbzda Amir Temur tomonidan dafn qilingan) qurdirgan.
Maqbara tuzilishi bir oz beo‘xshov. Undagi yirik kosali burchak muqarnasi, do‘ppisimon, sakkiz rahli gumbaz nihoyatda sodda ko‘rinishga ega. Lekin maqbara ana shu beqiyos dahma tufayli mashhur bo‘lib ketdi. Soddagina maqbara bilan rang-barang bezatilgan hashamatli dahma o‘rtasidagi tafovutning kattaligidan, dahma boshqa joydan keltirilgandek tuyuladi.
Dahma shakli monumental binoga o‘xshatib yasalgan. Asosi-zinali supa shaklida yasalgan, burchaklariga ustunchalar qilingan, dahmaning yuzasi sirkor sopol bilan qoplangan. Dahma devorlari ornamentli po‘ta bilan hoshiyalangan bo‘lib, o‘rtasida esa pannolar joylashgan. Dahma ustida ikkita sag‘anacha bor. Mayda o‘simliksimon gullar juda haqqoniy tasvir etilgan bo‘lib, shakli o‘sha davr uy-ro‘zg‘or asboblaridagi bezaklarga o‘xshab ketadi. Dahma koshinlarida ishlatilgan gullar, yirik shakl ichida mayda chiziqchalar hammasi birlikda shinam va jozibali ko‘rinish kasb etadi. Rang-barang jimjima ornamentlar fonida sag‘anachalarning kichik yuzlaridagi oppoq yozuvlar ajralib turadi.

The mausoleum is one of the oldest in the architectural monuments of Ichan-Kala. The mausoleum consists of one visitor and a carpet. For centuries, the tomb was on board, and the mausoleum fell below the ground level. As a result of archaeological research, many historical and historical monuments were collected. The historian Ahmed Razi, the historian of the famous sheikhs in Khorezm, also included Said Аlovuddin and said that Sheikh Najmiddin Kubra was a great sheikh. These words can be read in the works of Hazrat Jami and Navoi.
In the manuscript of the son of Khorezm Safarzoda in the Khorezm saints it is said: "This is one of the Uzbek of Khorezm, born in the XIII century. Pakhlavon Mahmud, a schoolteacher who graduated from a school, a madrasah and a schoolchild who teaches children in the school school of a mosque, is also considered a teacher in the school. " Located in the tomb of the mausoleum, a magnificent round mantle, which is considered sacred, is surrounded by a very beautiful green and blue tile. All the patterns in the tiles show an extraordinary beauty with its elevation. The mosque is unique in Khiva, its peers and similarities are in Old Urgench, Sheikh Najmiddin Kubra, in the tomb of Kusama ibn Abbas in Samarkand. The Sufi poet of the Naqshbandiya sect, the disciple and the Murid of Sheikh Sayid Olovuddin, built Amir Kulol (buried in 1380 and was buried by Amir Temur in Shakhrisabz).
The structure of the mausoleum is a little strange. Its giant cross-shaped angle, the eight cupola domes have a very simple appearance. But the mausoleum became popular because of this grandiose devil. It seems that the only difference between the magnificent magnitude of the difference between the mausoleum and the luxurious.